Marmaray havayı da rahatlatacak

Asrın projesi Marmaray, İstanbul'un sadece ulaşımına değil havasına da büyük katkı sağlayacak.

Marmaray havayı da rahatlatacak
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Asrın projesi Marmaray, İstanbul'un sadece ulaşımına değil havasına da büyük katkı sağlayacak. Şehirde sera gazı emisyonu yılda 130 bin ton azalacak.

Asrın Projesi olarak hayata geçirilen Marmaray, İstanbul'un trafiği kadar kirli havasına da olumlu katkı sağlayacak. Asya ile Avrupa'yı deniz altından birbirine bağlayan Marmaray, sayesinde İstanbul'daki sera gazı emisyonu yıllık 130 bin ton azalma gösterecek.

44 MİLYON TON GAZ

Yılda yaklaşık 154 milyon 791 bin 971 aracın geçtiği Boğaziçi Köprüsü'nden atmosfere salınan sera gazı emisyonu 44 milyon tonu buluyor. Marmaray ile birlikte İstanbul'un havasına karışan sera gazı emisyonunda da ciddi düşüş sağlanması bekleniyor. Ayrıca sera gazı emisyonunu azaltmanın yanında hava kirliliğine neden olan karbonmonoksit, azotoksit, metan olmayan hidrokarbon gazlarında da 29 bin ton oranında düşmesi bekleniyor. Böylece trafik yoğunluğu nedeniyle özellikle kış aylarında artan hava kirliliğinin ciddi oranda azalması söz konusu olacak. Marmaray'la tek yönde günde 1 milyon 200 bin yolcu taşınması hedefleniyor.

KİRLİLİK AKCİĞER KANSERİNİ TETİKLİYOR

Dünya Sağlık Örgütü'nün Eylül 2013 raporunda hava kirliliğinin sigaradan sonra akciğer kanserini tetikleyen en önemli etken olduğu belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre İstanbul'da 1994'te 145 olan kükürtdioksit değerinde yaklaşık 20 kat iyileşme sağlandı.


Sabah


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Sağlık

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir