'Şizofreni ile Yaşam' Paneli Üsküdar'da gerçekleştirildi

Beylerbeyi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve İstanbul Şizofreni Derneği tarafından Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi'nde ''Şizofreni ile Yaşam'' konulu toplantı düzenlendi.

'Şizofreni ile Yaşam' Paneli Üsküdar'da gerçekleştirildi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Beylerbeyi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve İstanbul Şizofreni Derneği tarafından Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi'nde ''Şizofreni ile Yaşam'' konulu toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan İstanbul Şizofreni Derneği Genel Sekreteri Doğan, şizofrenlerin sosyalleşmelerine yardım edilmesi gerektiğini söyledi.

Beylerbeyi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve İstanbul Şizofreni Derneği tarafından Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi'nde ''Şizofreni ile Yaşam'' konulu toplantı düzenlendi.

Doğan, toplumda bu kişilere yönelik ön yargılar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Şizofreni, kronik bir hastalık. İlaçlarla kontrol altına alınabiliyor. Bu yüzden hastalardan korkulmaması ve onlara acınılmaması gerekiyor. Normal bireylerden daha zararlı ya da tehlikeli değiller. Genelde toplumda böyle bir ön yargı var. Ailelerin bilinçlenmesi, kişinin kendi hastalığı hakkında bilinç sahibi olması hastalığın seyrini pozitif yönde etkiliyor.''

Dernek olarak yaptıkları çalışmalara da değinen Doğan, grup ve bire bir terapiler gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Doğan, bunları gönüllülük esasına göre yaptıklarını anlatarak, ''Bu, hastaların normalde para verip sahip olamayacakları bir şey.

Dernekte, ahşap boyama, resim gibi atölye çalışmalarıyla onların sosyalleşmelerini sağlıyoruz. Hastalar da kendileri gibi olan bireylerle olduklarını gördüklerinde kendilerini daha rahat hissediyor. Çünkü, o ortamda kimse onları eleştirmiyor ya da önyargıyla yaklaşmıyor. Bundan dolayı çok mutlular. Bunun dışında aile bilgilendirme eğitimleri de veriyoruz. Bu eğitimlerle aileler daha bilinçli hale geliyor'' diye konuştu.

Beylerbeyi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde görevli Dr. İlker Küçükparlak da tedaviye gelmeyen veya tedaviyi reddeden bir hasta grubu olduğunu ifade ederek, ''Bu hastaların durumu daha kötü. Bu hastaların bulunduğu yerde bir merkez açmak çok makul değil. Hastalarımızı evlerinde görmemiz gerekebiliyor'' dedi.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Sağlık

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir