Reçetelerde ''elektronik imza'' dönemi başlıyor

Elektronik imza atılmamış olan reçeteler, eczaneler tarafından kabul edilmeyecek

Reçetelerde ''elektronik imza'' dönemi başlıyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Hekim tarafından elektronik imza atılmamış olan reçeteler, eczaneler tarafından kabul edilmeyecek ve ilaç teslim edilmeyecek.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak, yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile imzalanan ek protokolün, Türkiye'de özel durumlar dışında artık reçetelerin e-reçete ile yazıldığını söyledi.

Elektronik ortamda yazılmış olan reçetenin ''e-reçete'' olarak tanımlandığını ve Türkiye'de de başarı ile uygulandığını ifade eden Çolak, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından her doktora şifre verildiğini anlattı. Çolak, bu şifre ile ekranın açılabildiğini ve ilacın reçetelendirilebildiğini dile getirerek, ''Ancak, kimi zaman reçeteler, doktorlar tarafından değil, sekreterler tarafından yazılabiliyor. Dolayısıyla, ilacın yazılıp yazılmadığı, talep edilen ilacın değiştirilip değiştirilmediği gibi güvenlik sorunu ortaya çıktığında, hekimlerin sorumluluğu konusunda hukuki boşluk söz konusudur'' diye konuştu.

İlaç ve reçetenin çok ciddi bir sorumluluk istediğini vurgulayan Çolak, bu konuda güvenilirlik kriterlerinin tam olması gerektiğine işaret etti.

Çolak, bu alanda güvenliğin artırılması gerektiğine işaret ederek, yeni uygulamaya girecek ''elektronik imza'' ile bunun sağlanabileceğini bildirdi.

Uygulamanın 1 Ocak'ta başlaması öngörülüyor

''Eğer elektronik imza kullanılarak bir belge imzalanmışsa, kanunen onun kesinlikle sahibi tarafından atıldığının belgesidir'' diyen Çolak, şunları kaydetti:

''Bu, aynı manuel reçetedeki doktorun kaşesi ya da ilaç teslim edildiğinde sahibinin aldığına dair reçetenin arkasını imzalaması gibidir. Hatta, elektronik imza bunlardan daha güçlü bir delildir.

Dolayısıyla, elektronik reçete ve elektronik raporlarda mutlaka hekimlerin elektronik ortamda bunu onaylaması gerekiyor. Oysa, şimdiki mevcut uygulamada e-reçeteler e-imza ile kapatılmıyor. Şimdi Sağlık Bakanlığının konuya ilişkin yaptığı çalışmalar tamamlanarak buna ilişkin duyuru yapmasını takiben, elektronik imzası olmayan reçeteler eczaneler tarafından verilmeyecek.''

Çolak, bunun için hazırlıkların devam ettiğini belirterek, ''Uygulamanın 1 Ocak'ta başlamasını öngörüyoruz'' dedi.

Bu uygulamanın hem hekimler hem de eczacılar açısından çok önemli olduğunu belirten Çolak, ''Bu şekilde, zaman zaman gündeme gelen usülsüzlükler de engellenmiş olacak. Hekimin şifresi, onun bilgisi dışında alınmış ve reçete edilmiş olabilir. Bu durumda, sahibi belli olmayan kusur ortaya çıkıyor. Elektronik imza ile kapıtıldığında, hekimin reçetesi hiçbir zaman onun izni ve imzası olmadan açılamayacak. Bu da reçete ve rapor güvenliği sağlamış olacak'' dedi.


TRT Haber


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Sağlık

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir