Modern Çöp Konteynırları Üsküdar'a Değer Katıyor

Üsküdar Belediyesi 2009 yılından itibaren başlatmış olduğu çalışmalarla Üsküdar'ın çöp sorununu çözmek için durmadan mücadele ediyor.

Modern Çöp Konteynırları Üsküdar'a Değer Katıyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Dünya'nın çeşitli ülkelerinde incelemeler yapıldıktan sonra beğenilen ve verimli olacağı düşünülen projeler geliştirilerek Üsküdar'da uygulanmaya başlandı. Bu çalışmalardan ilki tüm mahallelerde haftanın her günü çöp toplama işleminin yapılmaya (mevcut araçların güzergahlarında düzenleme yapılarak) başlanması oldu. İkinci uygulama ise ilk olarak Üsküdar'ın bir kaç noktasında test amaçlı yapılan yer altı çöp konteynır sisteminin geliştirilerek daha verimli hale getirilmesi oldu.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

Üsküdar Belediyesi 2009 yılından itibaren başlatmış olduğu çalışmalarla Üsküdar'ın çöp sorununu çözmek için durmadan mücadele ediyor.

Yeni geliştirilen proje neticesinde bir adet yer altı çöp konteynırının toplam 4 adet yer üstü çöp konteynırı kapasitesinde çöp depolayabiliyor. Bu konteynırların boşaltılması için kullanılan sistem ise tam anlamıyla Üsküdar Belediyesine ekonomik olarak nefes aldırıyor. Normalde yurt dışından alınan özel vinçli çöp araçların bir benzeri normal çöp kamyonlarına vinç ilave edilmesiyle yapılabiliyor. Bir aracın maliyeti 20'de 1'i oranında düşüyor. Şuan Üsküdar'ın 15 farklı noktasında 30 adet yerleştirilen modern yer altı çöp konteynırlarının yıl sonunda toplamda 180 adet konteynıra çıkarılması hedefleniyor.

Üsküdar Belediye başkan yardımcısı Hasan Ekmen beyin daveti ile incelemelerde bulunduğumuz yer alt çöp konteynır sisteminin nasıl çalıştığını ve faydalarını bize anlattı.

Ekmen yapmış olduğu açıklamada şu sözleri söyledi;

''Bizler bundan 4 yıl önce sosyal belediyecilik kapsamında ve özellikle de temizlik konusunda kendimize yüksek hedefler koyduk. Amacımız; Üsküdar'ı dünyanın en modern şehirlerinde kullanılan temizlik sistemleriyle donatmak ve her şeyin en iyisini hak eden Üsküdarlılara en modern sistemlerle hizmet vermekti. Bunun için de öncelikle New York, Paris, Londra, Roma, Barcelona ve Lizbon gibi marka değeri taşıyan metropollerdeki temizlik sistemlerini inceledik.

Sahip Olduğumuz Bütçeyi En Verimli Şekilde Kullanıyoruz
Uluslararası arenada temizlik konusunda uzmanlaşmış şirket ve yetkililerle görüş alışverişinde bulunduk. Belediyemizin sahip olduğu bütçeyi en verimli şekilde kullanarak bu modern sistemleri ilçemizde kullanmaya başladık. Yapmış olduğumuz çalışmadan halkımız çok büyük bir memnuniyet duyuyor. Temizlik konusunda belediyemizin Süper Hizmet Masası'na gelen talepler yüzde 98 oranında azaldı. Amacımız halkımızın memnuniyet oranını yüzde 100'e taşımaktır.

Bir Adet Yer Altı Çöp Konteynırı 4 Yer Üstü Konteynırı Ediyor
Yer alt çöp konteynır sistemi hava kirliliği oranını azaltan, geri dönüşüm oranını artıran, atık toplama giderlerini azaltarak ekonomiye katkı sağlayan yeni nesil yeraltı çöp konteynır sistemlerini yürürlüğe alarak Üsküdar halkına temizlik alanında çağdaş bir hizmette bulunduklarının altını çizdi. Yeni nesil çöp konteynır sisteminin halen İstanbul genelinde kullanılan yer üstü konteynırlarının 4 katı büyüklüğünde çöp alma kapasitesine sahip olduğunu söyleyen Hasan Ekmen, aynı zamanda mevcut çöp arabasını değiştirmeye veya ilave araç almaya gerek kalmadan, çöp kamyonuna sadece bir vinç ilave ederek mevcut araçların kullanıldığını, bunun da işletme maliyetini bir hayli azalttığını belirtti. Ekmen, bu sistem sayesinde cadde ve ana arterlerde mevcut bulunan eski tip konteynırların ve konteynır diplerine bırakılan çöplerin oluşturduğu kötü görüntünün de ortadan kalktığını, şuan 1 adet mevcut olan vinçli aracımızla mevcut tüm noktalarımızın günde 2 defa temizliğini yapabiliyoruz. Bir çöp konteynırının ortalama temizleme süresi 3 dakika kadar sürüyor. İlçe genelinde günde 600 ton çöp topluyoruz.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Üsküdar Belediyesi, modern yer altı çöp konteynırları

Hedefimiz Yıl Sonuna Kadar 180 Konteynır
Şuan gelinen noktada 15 farklı noktada 30 adet konteynırımız bulunuyor. Bu sistemi türkiyede kullanan ilk belediyeyiz diyebiliriz. Bizimle birlikte pendik belediyesi de aynı sistemi ilçesinde kullanmaya çalışıyor. Bizim bu seneki hedefimiz Üsküdar'ın farklı noktalarından 180 adet yer altı çöp konteynırını Üsküdarlıların hizmetine sunmak'' dedi.

Üsküdarlılar Memnun
İncelemelerimiz esnasında çöplerinin atan vatandaşlardan da canlı olarak yorumlarını aldığımız sistemle ilgili olarak Üsküdarlılar genel olarak memnun olduklarını büyük çöplerin (karton kutu vb.) atılmasında sıkıntılar yaşandığını söylediler. Öte yandan koku, kötü görüntü gibi olayların yaşanmamasından dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.


Üsküdar 34 - Ziya Süzen - Özel Haber


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Üsküdar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir