İlaç cezası geliyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kalp damar açıcı, zayıflatıcı, cinsel güç artırıcı, sigara bıraktırıcı gibi iddialarla tüketiciyi aldattığı belirlenen 16 ürün ile ilgili 120 televizyon programını RTÜK'e bildirdiklerini açıkladı.

İlaç cezası geliyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Milletvekillerinin, bazı ürünlerin reklam ve tanıtımlarıyla ilgili eleştirilerini içeren soru önergelerini yanıtlayan Bakan Eker şu bilgileri verdi:

KİLO ÜRÜNÜNE İZİN YOK

''Bakanlığımızca kilo verdirici, kilo aldırıcı, sigara bıraktırıcı ve hastalıkları iyileştirici niteliklerdeki hiçbir ürüne izin verilmemektedir. Bu kapsamda yapılan reklam ve tanıtımlar mevzuata aykırı olup, Bakanlığımızca ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde bu tip tanıtımların önlenmesi yönünde yapılan çalışmalara gerekli destek ve katkı sağlanmaktadır. Tüketiciyi aldatan, yazılı ve görsel medyada veya internet yoluyla yapılan reklam ve tanıtımlar ile ilgili Bakanlığımız, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, RTÜK, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gibi konu ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği halinde gerekli çalışmaları yürütülmektedir.

DENETİM SIKLIĞI ARTTIRILDI

Takviye edici gıdalarda da ''gıda güvenilirliğinin sağlanması''hususu Bakanlığımızın sorumluluğundadır. AB ile uyumlu olarak ürün ve işletme riskine dayalı gıda denetim ve kontrol sistemine geçilmiş olup, denetim sıklığı artırılmıştır. Gıda güvenilirliğini sağlamak amacıyla BİMER ve ALO GIDA 174 kapsamında şikâyet edilen ürün ve firmalara yönelik resmî kontrol faaliyetleri de yürütülmektedir.

BİTKİ DANIŞMA KURULU

Üretimi yapılmak istenilen ya da ithal edilmek istenilen başta takviye edici gıdalar ve bitki çayları olmak üzere insan tüketimine sunulan gıdaların bileşiminde yer alan bitki, bitki karışımları ve bitki ekstresi gibi bileşenlerin değerlendirilmesi için Bakanlık tarafından ''Bitki Danışma Kurulu'' oluşturulmuştur. Söz konusu komisyonun çalışmaları sonucunda ''Bitki Listesi'' ve ''Zehirli ve Zararlı oldukları İçin Gıda Amaçlı Kullanımlarda Yasaklanması Gereken Bitkiler Listesi'' bulunmaktadır.''


Hürriyet


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Sağlık

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir