Hava Kirliliğine Dikkat !

PM2,5 olarak bilinen toz parçacıkları, egzoz ve fabrika dumanı gibi insan kaynaklı hava kirliliğinde ortaya çıkıyor ve ciğerlere yerleşiyor.

Hava Kirliliğine Dikkat !
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Kalp krizi geçirmiş ya da kalp anjiyosu olmuş hastalar üzerinde yapılan araştırma, insan kaynaklı hava kirliliğinin, erken ölüm ihtimalini arttırdığını ortaya koydu.

Hava kirliliğinin, kalp krizi geçirmiş hastalarda, erken ölüm riskini arttırdığı ortaya çıktı.

Londra epidomoloji profesörü Cathryn Tonne, metreküp havada, her 10 mikrogramdaki PM2,5 toz parçasının artmasının, kalp krizi ve anjiyo geçirmiş hastalarda ölme riskini yüzde 20 arttırdığını açıkladı.

Tonne, kronik koroner sendromu olan ve metreküp havada 20 mikrogram PM2,5'a maruz kalan hastaların, 10 mikrogram PM2,5'a maruz kalanlara oranla, ölüm oranlarının yüzde 20 arttığını belirtti.

Araştırmaya imza atanlardan Paul Wilkonson da kirli havaya maruz kalmayan hastalarda ölüm oranın yüzde 12 oranında azaldığına dikkati çekerek bunun da yaklaşık 5 bin erken ölüme tekabül ettiğini vurguladı.

Araştırma kapsamında, İngiltere'de kalp rahatsızlığı geçirmiş ve tedavileri tamamlanmış yaklaşık 154 bin hasta, taburcu edildikten sonra bir süre izlendi.

PM2,5 olarak bilinen toz parçacıkları, egzoz ve fabrika dumanı gibi insan kaynaklı hava kirliliğinde ortaya çıkıyor ve ciğerlere yerleşiyor.


Yeni Şafak


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Sağlık

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir