Yeni yılda E-Reçete zorunlu olacak

SGK, 1 Ocak'tan sonra kâğıt reçetenin karşılanmayacağını Sağlık Bakanlığı'na bildirdi.

Yeni yılda E-Reçete zorunlu olacak
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 1 Ocak'tan itibaren elektronik ortamda girilmeyen reçetelerin karşılanmasına, hekimlerce hastaya verilen sağlık hizmetlerinin kuruma fatura edilmesine izin vermeyecek.

SGK'nın Bakanlığa gönderdiği yazıda, 1 Temmuz'dan itibaren E-reçetenin ülke çapında uygulanmaya başlandığı, SGK kurumsal hekim şifresiyle yalnızca E-reçete yazılmadığı, hekimlerin kimlik numaralarını girdikleri hastalarının ilaç raporlarını, raporlu ve raporsuz ilaçlarını, BT-MR tetkik sonuçlarına ait raporlarını, reçetedeki ilaç bilgilerini de görebildikleri belirtildi.

Yazıda 24 bin hekimin halen manuel (elle) reçete yazmasına rağmen SGK kurumsal hekim şifresi almadığı, 39 bin hekimin bu şifreyi almasına karşın reçetelerin tamamını elle yazdığı, bazı hekimlerin ise şifre almasına karşın reçetelerin büyük çoğunluğunu elle düzenlediği ifade edilerek, reçetelerin 1 Temmuz'dan itibaren E-reçete olarak yazılmasının esas olduğuna dikkat çekildi.

SGK'nın MEDULA sistemi, sağlık hizmet sunucusu ya da aile hekimliği bilgi işlem sisteminin çalışmaması halinde kâğıt reçete düzenlenebileceğine işaret edilen yazıda, şunlar kaydedildi:

''SGK kurumsal hekim şifresi almamış hekimlerin ya da şifre almış olmasına karşın E-reçete yazmayan hekimlerin, 1.1.2013 tarihi itibariyle yazmış oldukları manuel reçeteler eczaneler tarafından kesinlikle karşılanmayacak.Hekimlerce hastaya verilen sağlık hizmetlerinin kuruma fatura edilmesine izin verilmeyecek.''

SGK'nın yazısında, şifre almayan hekimlerin bunu edinmeleri, bilgi işlem sistemleri çalıştığı sürece reçetelerini E-reçete ile düzenlemeleri, aksi halde manuel reçete yazmaları istendi.

Şifreyle yazılanlara ıslak imza
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Mustafa Aksoy da SGK'nın yazısına istinaden yayımladığı genelgede, E-reçete düzenlenmesine ilişkin hususlara açıklık getirdi.

Bakanlığın yürüttüğü Sağlık.Net sisteminde, tüm sağlık kurumlarından gelen elektronik reçetelerin işlendiğini, 1 Temmuz'dan itibaren de SGK tarafından reçetelerin elektronik ortamda toplandığını hatırlatan Aksoy, Bakanlık kurumlarındaki hekimlere E-reçete ve e-imza teminiyle ilgili çalışmalar yürütültüğünü belirtti.

Genelgeye göre, SGK'dan şifre alarak E-reçete giren hekimlerin, bunun çıktısını alıp imzaladıktan sonra hastasına vermeleri gerekiyor.

E-reçeteyi güvenli ''elektronik imza'' ile düzenleyen ve sistemde belgenin bu şekilde imzalandığına dair ibare gören hekimler ise yine çıktısını aldıkları E-reçeteyi imzalamadan hastasına verebilecek.

Aksoy, hekimlerin ayrıca ''nitelikli elektronik imza temini'' sürecini tamamlamaları gerektiğini bildirdi.


İstanbul Ajansı


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Sağlık

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir