Usta Şair Cahit Zarifoğlu vefatının 30. yıl dönümünde Üsküdar'da anıldı

7 Haziran 1987'de vefat eden çağdaş Türk şiirinin öncü şairlerinden ve çocuk kitabı yazarı Cahit Zarifoğlu, vefatının 30'uncu yıl dönümünde, Üsküdar Küplüce'de adının verildiği okulda anıldı.

Usta Şair Cahit Zarifoğlu vefatının 30. yıl dönümünde Üsküdar'da anıldı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

7 Haziran 1987'de vefat eden çağdaş Türk şiirinin öncü şairlerinden ve çocuk kitabı yazarı Cahit Zarifoğlu, vefatının 30'uncu yıl dönümünde, Üsküdar Küplüce'de adının verildiği okulda anıldı.

Yedi Güzel Adam'dan biri olan Cahit Zarifoğlu, vefatının 30'uncu yıl dönümünde ailesi, Çocuk Vakfı, Üsküdar Belediyesi ve Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından anıldı. Türk şiirinin öncü isimlerinden Zarifoğlu'nu anma merasimi, Üsküdar Küplüce'de adının verildiği ilkokulda, ardından kabrinin bulunduğu Küplüce Mezarlığı'nda gerçekleşti.

Anma programına; Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın, dostları Mustafa Ruhi Şirin ve Asım Gültekin ve Zarifoğlu ailesinin yanı sıra çok sayıda öğrenci de katıldı. Usta şairin okula isminin verildiği törende Zarifoğlu'nun şiirleri okunurken hayatını anlatan bir sinevizyon gösterisi izlendi.

''30 yıl önce millet olarak çok önemli bir değerimizi kaybettik''

Zarifoğlu'nu rahmetle anan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, "Bundan 30 yıl önce millet olarak çok önemli bir değerimizi kaybettik. Kendisi hiç büyümeden çok genç yaşta hatta eserlerine bakarsak çocuk yaşta göç etti. Bir insan düşünün ki kırklı yıllarda hayata veda ediyor ve böyle eserler bırakabiliyor. Zaten toplum olarak bir medeniyet inşa edecekseniz Cahit Zarifoğlu gibi şairleriniz, düşünürleriniz, yazarlarınız, edebiyatçılarınız olmak zorundadır'' dedi.

''Bu isimden sonra bu okulumuz için yeni bir milat başlamıştır''

Okul için yeni bir dönemin başladığını ifade eden Başkan Türkmen, ''Mütevazi bir tören, mütevazi bir okul ama bundan sonraki dönemde bu okulda okuyan öğrencilerimiz de bu okulda görev yapan hocalarımız da artık Cahit Zarifoğlu ismi ve anlayışını çok özel, çok anlamlı, çok iyi hazırlanarak hem çocuklara hem topluma aktarmak durumundadırlar. Bu okulumuz yüz yıllık bir çınar. Bu isimden sonra bu okulumuz için yeni bir milat, yeni bir dönem başlamıştır. Yüce Cahit Zarifoğlu ismi, bu okulun bundan sonraki süreçte önemli bir tarihidir. Ne mutlu burada okuyan çocuklarımıza, burada çocuklarını okutan ailelerimize, burada görev yapan hocalarımıza'' dedi.

Konuşmaların ardından Cahit Zarifoğlu adına düzenlenen şiir ve futbol yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Cahit Zarifoğlu'nun ailesine çiçek verdi. Program, okuldan Küplüce Mezarlığı'na yüründükten sonra Cahit Zarifoğlu'nun kabri başında Kur'an-ı Kerim okunmasıyla devam etti. Usta şairi kabri başında dualarla anan çocuklar, Kur'an-ı Kerim okudu.

Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Kültür/Sanat

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir