Yüzbaşı Hüseyin Hüsnü Efendi'nin günlüğü kitap oldu

Üsküdar Belediyesi, Çanakkale Zaferi'nin 100. Yıl dönümü dolayısıyla Yüzbaşı Hüseyin Hüsnü Efendi'nin Mehmetçiğimizin yedi düvele karşı verdiği destansı mücadeleyi tuttuğu günlükleri, ''Çanakkale Muharebeleri Günlüğü'' adı altında kitaplaştırdı.

Yüzbaşı Hüseyin Hüsnü Efendi'nin günlüğü kitap oldu
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Her sene gerçekleştirilen onlarca Çanakkale etkinliklerinden sonra Kültür Müdürlüğü önemli bir çalışmaya daha imzasını attı.

Seddülbahir'de 26. Alay 3. Tabur 9. Bölük Kumandanı olarak karaya çıkan düşmana ilk karşı koyan Selanikli Yüzbaşı Hüseyin Hüsnü Efendi'nin günlüklerini, Burhan Sayılır'ın kaleminden kitap olarak yayınladı.

9. Bölük Kumandanı olarak karaya çıkan 20 bin kişilik düşmanı bir avuç mehmetçikle durduran; İstanbul'un işgali sırasında Harbiye Nezareti Tarihi Harp Şubesi'nde Çanakkale belgelerini inceleyen İngiliz Generali, Seddülbahir'de bir tümenin kendilerine mukavemet ettiğini sanıp aslında bir taburla savaştıklarını öğrendiğinde hayretler içerisinde bırakan ve alaydan gelen ?Geri Çekil' emrini kurşuna dizilmeyi göze alarak dinlemeden taarruzu sürdüren Hüseyin Hüsnü Efendi'nin cephede tuttuğu günlükler, genç nesillerimize tarih şuurunu en derin manada verilebilmesi gayesiyle kıymetli bir esere dönüştürüldü.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de kitabın hazırlanmasında büyük katkıları olan Burhan Sayılır'a emeklerinden dolayı şükranlarını sunarken; ''Çanakkale Muharebeleri Günlüğü kitabının, tarihe bir ordugâh, korunaklı bir belde olarak geçen; Milli Mücadelenin ilk adımı, Osmanlı'dan Cumhuriyete, Mehmetçiğin karargâhı olan şehrimizde, genç nesillerin tarih şuuruyla yetişmesine vesile olmasını diliyorum'' temennisinde bulundu.

Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Kültür/Sanat

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir