Üsküdar Şiir Festivali'nden ''Şiir'' gibi kapanış

Son bir haftadır Üsküdar'ı şiir şehri haline getiren Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen şiir dinletileri ve Filistinli Le Trio Joubran grubunun konseriyle görkemli şekilde sona erdi.

Üsküdar Şiir Festivali'nden ''Şiir'' gibi kapanış
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar Şiir Festivali'nin kapanış programına yoğun ilgi gösteren şiir severler salona girebilmek için uzun kuyruklar oluşturup, kapılar açılınca koşarak salonda en güzel yeri kapabilmek için birbirleriyle mücadele ettiler. Salonun merdivenlerinde bile adım atacak yer kalmayınca salona sığmayan şiir severler kendileri için dışarıda kurulan ekranlardan programı takip etmek zorunda kaldılar.

Son bir haftadır Üsküdar'ı şiir şehri haline getiren Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen şiir dinletileri ve Filistinli Le Trio Joubran grubunun konseriyle görkemli şekilde sona erdi.

Festivalin kapanış etkinlikleri Furkan Çalışkan ve İsmail Kılıçarslan'ın katıldığı ''Uzun Müzikli Bir Şiir'' programıyla başladı. Ardından ''Festival Kapanış Gecesi'', 'Üsküdar' temalı VTR gösterimi, Kız Kulesi Şiir Ödül Töreni ve hafta boyu festivale katılan bütün şairlerin sahneye çıkarak kendi şiirlerini okumalarıyla devam etti.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen Bir haftayı aşkın süredir devam eden etkinliklerle birlikte şiire doyduklarını söyledi

KAPANIŞ KONUŞMASI BAŞKAN TÜRKMEN'DEN

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen Bir haftayı aşkın süredir devam eden etkinliklerle birlikte şiire doyduklarına vurgu yaparak, ''Öncelikle ve en başta belirtmek isterim; Çok güzel, çok özel bir festival oldu. Heyecanla, coşkuyla, umutla başladığımız festivalimiz boyunca, çok güzel günler, saatler, dakikalar, anlar yaşadık. Fikir aşamasından şu ana kadar, emeği geçen ve katılımlarıyla festivali anlamlı kılan herkese en kalbi şükranlarımı sunuyorum'' diye konuştu.

Üsküdar'ı şiir şehri haline getiren Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi

İstanbul'un kültür-sanat havzası Üsküdar'da, uluslararası bir organizasyonu daha hakkıyla hayata geçirmenin heyecan ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Hilmi Türkmen, ''1. Uluslararası Üsküdar Şiir Festivalimizin, hem de süresi bakımından ülkemizde gerçekleştirilen en uzun şiir festivali olması, hem de Başlı başına bir şiir olan şehrimizde ilk defa gerçekleştirmiş olmamız, mutluluğumuzu bir kat daha artırıyor. Başlı başına bir şiir olan Üsküdar'ımızın şiiriyle, dünyanın şiirini buluşturduk. Bundan da şehrimiz ve insanımız adına büyük onur duyduk'' dedi.

Üsküdar'ı şiir şehri haline getiren Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi

Festival boyunca çeşitli mekânlarında 25 etkinlik gerçekleştirildiğine değinen Başkan Türkmen, ''13'ü lise ve 5'i üniversite olmak üzere toplamda 18 okulda şiir okumaları, Şiir buluşmaları, şiir dinletileri, paneller, oturumlar, gerçekleştirdik. Geride kalan 7 gün boyunca, hemen hepsine şahit olduk, tanık olduk, memnun olduk. Birebir yaşadık, mutlu olduk. Öyle güzel anlar yaşadık ki, mesela, festivalimizin Onur Konuğu Somalili dostlarımızın, doğaçlama sergiledikleri halk dansını; O heyecanı, o coşkuyu görmeniz lazımdı'' diye konuştu.

Üsküdar'ı şiir şehri haline getiren Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi

Şiirin birleştirici bir iksir olduğunu dile getiren Başkan Hilmi Türkmen, ''Bütün insanların eşit olduğunu, aynı öze sahip olduğunu, hepimizin insan, hepimizin eşit ve herkesin değerli olduğunu bir kere daha şiir vasıtasıyla idrak ettik. Beklentilerimizin çok ötesinde, çok güzel bir festival havası yaşadık. Bu bir ilkti ama inşallah son olmayacak. Şiirin etrafında, şairlerin öncülüğünde, şiir severlerin coşkusuyla Üsküdar'da, İstanbul'da, ülkemizde, yine buluşacağız, yeniden buluşacağız'' dedi.

İsmail Kılıçarslan da başta böyle bir organizasyona ilgi olup olmayacağı noktasında düşünceleri olduğuna vurgu yaparak, ''Allah'a şükürler olsun beklediğimiz ilgiden çok daha fazlasını bizlere verdiniz. Festivale emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.''

BEKLEDİĞİMİZDEN ÇOK FAZLASINI VERDİNİZ!

Festival'in koordinatörlüğünü yapan İsmail Kılıçarslan da başta böyle bir organizasyona ilgi olup olmayacağı noktasında düşünceleri olduğuna vurgu yaparak, ''Allah'a şükürler olsun beklediğimiz ilgiden çok daha fazlasını bizlere verdiniz. Festivale emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu hayalimizi gerçekleştirmemizde bizlere en büyük desteği veren Başkanımız Hilmi Türkmen'e ayrıca teşekkür etmek istiyorum'' diye konuştu.

İsmail Kılıçarslan bizlere en büyük desteği veren ''Başkanımız Hilmi Türkmen'e ayrıca teşekkür etmek istiyorum'' diye konuştu.

Konuşmalar sonrası Üsküdar'a şiirseverleri şiire doyuran festival, Filistinli üç udî kardeşten oluşan Le Trio Joubran grubunun verdiği muhteşem konserle tamamlandı.

Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Kültür/Sanat

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir