Şehir Tiyatroları'nın ''100. Yıl Darülbedayi Atölyesi'' Üsküdar'da açıldı

Kuruluşundan bu yana Türk tiyatrosuna pek çok oyuncu, yazar, yönetmen ve tasarımcı yetiştiren Şehir Tiyatroları'nın ''100. Yıl Darülbedayi Atölyesi'' Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde açıldı.

Şehir Tiyatroları'nın ''100. Yıl Darülbedayi Atölyesi'' Üsküdar'da açıldı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'ndeki açılışta konuşan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, 100 yılın sonunda yapılabilecek en iyi işi yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Yazıcıoğlu, sanata ve ilkelerine sımsıkı sarılacaklarını kaydederek, şöyle devam etti:

''Darülbedayi Tiyatro Bölümü öğrencilerinin 13 Ocak 1915 günü değişik yazarların oyunlarından bir araya getirdikleri parçalarla hazırladıkları gösteri, kurumumuzun seyirciyle buluştuğu ilk uygulamaydı. Biz, tam 100 yıl sonra bugün, aynı bayrağı taşıyacak genç sanatçı adaylarıyla yine Darülbedayi çatısı altında buluşmak için bir araya geldik. Kuruluşundan bu yana Türk tiyatrosuna pek çok oyuncu, yazar, yönetmen ve tasarımcı yetiştirmiş olan Şehir Tiyatroları, 100. yıl Darülbedayi atölyesiyle bu misyonunu sürdürmeye büyük bir onurla devam edecek.''

Çok onurlu ve gururlu olduklarını vurgulayan Yazıcıoğlu, ''Bir okul açmanın büyük onurunu yaşıyoruz. Demek ki Türkiye'de istenince güzel şeyler de olabiliyor. El ele verince, kültür, sanat ve beyin desteği olunca, buna biraz da parasal destek gelince, gayet güzel işler yapıyoruz. Sadece gençliğimiz için yapıyoruz. Gençliği tiyatroya çekmek, onları yanlış yollardan kurtarmak üzere elimizden geleni yapıyoruz'' diye konuştu.

Erhan Yazıcıoğlu, Şehir Tiyatroları'nın yetiştirdiği ve halen Şehir Tiyatroları bünyesinde olan usta oyuncuların ücretsiz ders vereceğini aktararak, ''Derslere, sınavı kazanan tüm gençler katılabilecek. Bir uğraşları olacak. Okul dışında ıvır zıvır yerlerde vakit harcayacaklarına burada harcayacaklar'' dedi.400 kişinin müracaat ettiği eğitimlere yalnızca 30-40 öğrencinin alınabileceğini belirten Yazıcıoğlu, açılacak 3 sınıfa, Gencay Gürün, Savaş Dinçel ve Suna Pekuysal isimleri verildiğini söyledi. 1984-1994 yılları arasında Şehir Tiyatroları genel sanat yönetmenliği görevini yürüten Gencay Gürün, 6 yaşından beri geldiği Şehir Tiyatroları'nın atölyelerinden birine isminin verilmesinden ötürü çok heyecanlandığını ve şaşırdığını ifade ederek, ''Mutluluğu kelimelerle izah edemiyorum. Ağlamamak için kendimi zor tutuyorum'' dedi.Açılışa, Yazıcıoğlu'nun yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, İBB Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Salih Efiloğlu, Zihni Göktay, Engin Alkan, Toron Karacaoğlu ve Orhan Alkaya gibi tiyatro dünyasının ünlü isimleri katıldı.

Darülbedayi Atölyesi

Tiyatro sanatının farklı disiplinlerinde uzmanlaşmış İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçıları, Darülbedayi Atölyesi'nde gençlere tiyatro eğitimi verecek.

Atölye kapsamında ritüelden günümüze dünya tiyatro tarihi, metin inceleme, karakter çözümleme gibi kuramsal eğitim alacak sanatçı adayları, ayrıca nefes, diksiyon, sahne, hareket, müzik ve dans derslerine katılacak.

Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde başlayacak atölye için 17-18 ve 24-25 Ocak'ta gerçekleştirilecek sınav sonucu öğrenci alınacak.

Bu sezon için planlanan 4 aylık atölye çalışmalarını tamamlayan öğrencilere katılım belgesi verilecek.


TRT Haber


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Kültür/Sanat

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir