Başkan Türkmen Ermeniler'in Doğuş Bayramı'na katıldı

Ermeni Cemaati'nin Hz. İsa'nın doğum gününü kutladıkları törene katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, dostluk ve kardeşlik mesajları verdi.

Başkan Türkmen Ermeniler'in Doğuş Bayramı'na katıldı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar'da yaşayan Ermeni Cemaati, her sene 6 Ocak'ta kutlanan Hz. İsa'nın doğum günü (Surp Zınunt) için Surp Haç Kilisesi'nde tören düzenledi.

Kilisenin Baş Rahibi Sahag Maşalyan'ın yönettiği ayinde Hz. İsa'nın doğuşunu anlatan ilahiler okundu. Baş Rahip Maşalyan'ın Hz. İsa'nın hayatıyla ilgili verdiği vaaz ve sembolik vaftiz töreniyle ayin son buldu.

Yaklaşık 400 Ermeni Cemaati mensubunun katıldığı etkinlikte ayinler sonrası bayram kutlaması yemeğine geçildi. Konuklara; zeytinyağlı dolma, şakşuka, nohut pilav ve salata ikramı yapıldı.

Üsküdar'da yaşayan Ermeni Cemaati, her sene 6 Ocak'ta kutlanan Hz. İsa'nın doğum günü (Surp Zınunt) için Surp Haç Kilisesi'nde tören düzenledi.

Yemeklerin yenilmesinden sonra Ermeni Cemaati'ne hitap eden Başkan Hilmi Türkmen, nazik davetleri için Cemaat'e teşekkür etti. Başkan Türkmen, Hazreti İsa'nın doğumunun 2014. yıl dolayısıyla 'Doğuş Bayramı' törenine katılmaktan ötürü duyduğu mutluluğu dile getirerek ''Hepimiz inanıyoruz. Kimimiz Musevi, kimimiz Hıristiyan, kimimiz Müslüman'ız ancak, hepimiz ''bir olan Allah'a'' inanıyoruz. O'nun peygamberlerine, Peygamberleri vasıtasıyla bize gönderdiği kitaplarına, mesajlarına, kurtuluş reçetelerine inanıyoruz. Bu inançla asırlardır, Bizlere rehberlik eden peygamberlerimizi her vesileyle, özellikle de doğum yıl dönümlerinde hatırlıyor, hatırlatıyor; Hatıralarını yaşıyor, yaşatıyor, yâd ediyoruz'' dedi.

Hilmi Türkmen Müslümanlar olarak Hz. Muhammed'in 1443. Doğum Yıl dönümünü geçen Cuma günü 'Mevlit Kandili' olarak kutladıklarını söyledi

Başkan Hilmi Türkmen Müslümanlar olarak Hz. Muhammed'in 1443. Doğum Yıl dönümünü geçen Cuma günü 'Mevlit Kandili' olarak kutladıklarına vurgu yaparak ''Bugün de Hıristiyan dostlarımızla, sizlerle birlikte Hz. İsa'nın doğum gününü kutluyoruz. Hakeza, Musevi vatandaşlarımızın da kutsal törenlerine, Bayram ve sair özel günlerine iştirak ediyoruz. Bundan sonra da iştirak edeceğiz'' dedi.

Başkan Türkmen Ermeniler'in Doğuş Bayramı'na katıldı

Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşları olarak Üsküdar'da da birlikte yaşadıklarına vurgu yapan Başkan Türkmen ''Bizler sizinle komşuyuz, hemşehriyiz, arkadaşız. Bu topraklarda kadim bir tarihimiz, Ortak bir mazimiz, ortak bir geleceğimiz var. Üsküdar ki, tüm inançların ve etnik kimliklerin bir arada ve huzur içerisinde yaşadığı bir vahdet şehridir. Türk'ü, Ermeni'si, Rum'u; Müslüman'ı, Musevi'si, Hıristiyan'ı, herkesin ve kesimin karşılıklı saygı ve muhabbetle bir arada yaşadığı, bir arada yaşamaktan keyif aldığı bir şehirdir. Kısaca Üsküdar, camilerin, kiliselerin ve havraların, yüzyıllardır sırt sırta, yan yana hayat bulduğu maneviyat şehri, barış ve huzur şehridir. Bayramlar, kandiller, yortular, sünnetler, vaftizler her zaman, birlikteliğimizin, komşuluğumuzun ve dostluğumuzun pekişmesine vesile olmuş ve olmaktadır'' diye konuştu.

Konuşmalar sonrası Baş Rahip Maşalyan'ın şükür duasıyla tören sona erdi.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Üsküdar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.04 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir