Üsküdar'da ''Selçuklular'' sergisi

Selçuklu sergisinin, Selçukluların sanatkâr yönlerini ön plana çıkarmak ve devlet kurmayı sanat haline getirmeleri, özgün şehirler kurmaları, o şehirlerde beraber yaşama ahlakını merkeze yerleştirmeleri ve Anadolu'daki silinmez izlerini hatırlatmak amacıyla düzenlendiği bildirildi.

Üsküdar'da ''Selçuklular'' sergisi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Selçuklular sergisinin içeriği ve nedenleri ''Selçuklular' denildiğinde insanlık tarihinin yeniden yazılması söz konusudur. Selçuklu ismiyle hareket eden Türk boylarının ve beylerinin sadece Anadolu'yu yurt tutmalarının değil, daha sonra üç kıtaya yayılan Osmanlı Devleti'nin temellerini attığı bir gerçektir. Afşin Bey, Malazgirt öncesinde Bizans'ı dağıttıktan sonra Sultan Alparslan'a 'Sultanım, artık önünüzde duracak bir Bizans yoktur!' demiştir. Bu söz aslında, Anadolu'da Türk Çağı'nın başladığının habercisidir. Nefes kesen beylikler döneminde bile durmayan; tersine sürat kazanan bir hususun altınında önemle belirtmek gerekir: Selçuklular, olağanüstü birikimleriyle sadece saf Müslümanlığın, mütevazı kahramanlığın destanını değil; şehirler kurmanın, imar etmenin de emsalsiz örneğini vermişlerdir. Bütün sanatların kesiştiği yer mimarî, mimarînin zirvesi ise şehir kurmak, var olan şehirlere kişilik kazandırmaktır. Çünkü şehir, bir kolektif sanatkârlığın ürünüdür.'' ifadeleri ile açığa kavuşturuluyor.

17 Ekim - 2 Kasım 2014 günleri arası Selçukluların nadide eserlerinin fotoğraflarından 180 adet sergilenecek. 2 Kasım tarihinden Türk Cumhuriyetlerinden ve yurt içinden akademisyenlerin katılacağı ''Selçukluların Anadoluya Girişi'' ve ''Selçuklu İz Düşümü'' adlı panellere ve sergiye herkes davet ediliyor.

Serginin açılışı Üsküdar'da 17 Ekim 2014 tarihinde, saat 14:00 de, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.


Yeni Şafak


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Kültür/Sanat

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir