Çamlıca Camii'nin minareleri yükselmeye başladı

Cumhuriyet tarihinin en büyük camii olma özelliğini taşıyan Çamlıca Camii'nin inşaatı hızla ilerliyor. Yüzde 60'ı tamamlanan camiinin minareleri yükselmeye başladı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen heyecanını, ''Asrın mührü Çamlıca Camii, inşallah Üsküdar'a vurulmuş olacak'' şeklinde dile getiriyor.

Çamlıca Camii'nin minareleri yükselmeye başladı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Çamlıca Camii'ni; ''Asrın projesi MARMARAY, asrın mührü de Çamlıca Camii. O mühürde inşallah Üsküdar'a vurulmuş oluyor'' şeklinde tarif ediyor.

Aynı anda, 37 bini kapalı, 23 bini de açık alanda olmak üzere toplamda 60 bin kişinin ibadet edebileceğini belirten Başkan Türkmen, Camlıca Camii'nin son durumunu ''Böyle bir camii Türkiye'de yok, dünyada da sayılı büyük bir camii. Şu anda camiinin aşağı yukarı yüzde 60'ı tamamlanmış durumda.

HAYIRSEVERLERİN BAĞIŞIYLA YAPILIYOR

Çamlıca Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği isimli derneğin kontrolünde yürüyen proje, tamamen vatandaşların, hayırseverlerin bağışıyla yapılıyor. Tamamlandığında sadece bir camii değil, orada çok güzel İslami Eserler Müzesi, çok ciddi anlamda otoparkı olan bir camii ve caminin etrafında muazzam bir rekreasyon olacak. Yani adeta Üsküdarımıza yeni bir park yapılıyor. 250 bin m2 muazzam bir park. Camii, Çamlıca siluetine de o kadar yakıştı ki minareleriyle kubbesiyle hiç gözü de yormuyor. İstanbul estetiğine de uygun birçok yerden de gözükecek şaheser'' şeklinde özetledi.

''ANTEN KİRLİLİĞİ DE KALKACAK''

Çamlıca Camii'nin, eski geleneksel mimarimize uygun, tarzımıza uygun ve 6 minareli güzel bir camii olacağını da belirten Başkan Türkmen, ''İnşallah Üsküdar'ımıza İstanbulumuza ayrı bir renk, ayrı bir zenginlik katacaktır. Çamlıca'ya da çok yakışmıştır. İnşallah Büyük Çamlıca Tepesi'ndeki anten kirliliği de kaldırılacak. Antenler, Büyük Çamlıca'dan alınarak boş bir alanda tek çatı altında toplanacak.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK CAMİİ

Yapımı tamamlandığında Cumhuriyet tarihinde inşa edilen en büyük cami olma özelliğini taşıyacak olan Çamlıca Camii hızla yükseliyor. 3 yıl içinde ibadete açılması beklenen 37 bin 500 cemaat kapasiteli dev caminin çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor.

6 Ağustos 2013 günü temeli atılan Çamlıca Camii'nin kaba inşaatının yüzde 60'ı tamamlandı. Caminin alt katlarda bulunan otopark, sanat galerisi, konferans salonu, kütüphane gibi bölümlerinin kaba inşaatı bitti. A Blok, namaz kılma seviyesine kadar yükseldi. B Blok'ta ise kubbelerin yapımına başlandı. Kaba inşaatının yüzde 60'ı tamamlanan caminin 6 minaresinden 2'si de yükselmeye başladı.

KADİR GECESİ AÇILIŞI YAPILACAK

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin öncülüğünde yapımı devam eden Çamlıca Camii, 15 bin metrekarelik alanda A ve B olmak üzere iki ayrı blok halinde yapılıyor. Yapımı 1 Temmuz 2016 günü Kadir Gecesi'nde tamamlanması planlanan caminin kapalı alanında aynı anda 37 bin 500 kişi namaz kılabilecek.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Üsküdar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir