Üsküdar'da bir tarih daha canlanacak

Üsküdar Belediyesi bir ilki daha gerçekleştirecek. Osmanlı döneminin tarihi bir kültürel etkinliği gün yüzüne çıkacak. Üsküdar Belediyesi, 99 yıl önce olduğu gibi İstanbul Anadolu Yakası'ndaki hacı adaylarını kutsal topraklara Surre Alayı ile uğurlayacak.

Üsküdar'da bir tarih daha canlanacak
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar Belediyesi, 4-5 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceği Surre Alayı etkinliğiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Üsküdar Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantıda, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Dekanı Prof. Dr. Mustafa Küçükaşçı ve Öğretim Üyesi Dr. Coşkun Yılmaz Osmanlı geleneği Surre-i Hümayun'un hakkında bilgi verdi.

1350'li yıllarda Müslüman Türkler'in ana yurdu olan Üsküdar'ın, tekkeleri, mektepleri, çeşmeleri, hanları, hamamları, camileri, şadırvanları ve kabristanlarıyla başlı başına bir kültür şehri olduğuna dikkat çeken Başkan Türkmen, ''Ecdadımızın, tarihimizin altın sayfalarla yazdığı Surre Alayı geleneğini ancak Üsküdar Belediyesi gerçekleştirebilirdi'' dedi.

İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Üsküdar Belediyesi, düzenleyeceği Surre Alayı etkinliği kapsamında, hacı adaylarını develerle uğurlayacak... Tıkla İzle

99 YILLIK GELENEK GÜNYÜZÜNE ÇIKIYOR

Surre Alayı etkinlikleriyle ilgili bilgi veren Başkan Türkmen şunları kaydetti, ''Üsküdar'ın tarihini incelediğinizde altından çok tatlı bir gelenek çıkıyor. Osmanlı dönemde yaşanmış bu kutsal yolculuğu gün yüzüne çıkarmak ve yaşatmak istiyoruz. 1915'ten sonra ilk defa bir ilki gerçekleştirerek, 99 yıl sonra tarihi Surre Alayı geleneğini gün yüzüne çıkarıp Üsküdarlılarla paylaşacağız. İstanbul'dan yapılan yolculuğa Surre-i Hümayun denilirdi. Surre; Mekke ve Medine'nin ileri gelenlerine ve halka dağıtılmak üzere gönderilen hediyenin adıdır. Surre Hümayun, Topkapı Sarayı'ndan Sirkeci'ye iniyor oradan, Üsküdar'a geliyor ve Harem'de son halini alarak kutsal topraklara gitmek için yola çıkıyordu.

Surre yolculuğu, yılın en önemli kutsal yolcuğuydu. O yolculuğun geçtiği güzergâhlarda manevi atmosferin zirveye çıktığı, hacı adayların buluştuğu, Hac'ca gidemeyenlerin ise gözyaşlarıyla adayları uğurladığı bir andı.

NİÇİN ÜSKÜDAR?

Surre alayı yolculuğunu eğer ülkemizde birileri canlandıracaksa ana merkezi Üsküdar'dır. Niçin Üsküdar? Üsküdar Mekke ve Medine'nin bulunduğu kara parçasına bitişik bir şehirdir. Üsküdar, Anadolu'nun son parçasıdır ve Üsküdar Harem şehri olarak adlandırılır. Hacılar buraya geldiğinde kendilerini kutsal topraklara gelmiş gibi hissederler. Hatta, kabirlerinin Karacaahmet'te olmasını arzularlardı.''

TARİHİ YOLCULUK DUALARLA BAŞLAYACAK

4-5 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlikle ilgili de bilgi veren Başkan Türkmen şunları kaydetti; ''4 Eylül'de bir sempozyum olacak. Asıl yolculuk 5 Eylül'de Mihrimah Sultan Camii'nde kılınacak olan Cuma namazı sonrası, develer eşliğinde, aynen Osmanlı döneminde olduğu gibi, taklidi olmadan, orijinaline sadık kalınarak, giyim kuşamı, develeri ve hediyeleriyle yapılan bir yolculuk olacak.

İstanbul İl Müftülüğümüzle birlikte, İstanbul Anadolu Yakası'ndaki bütün hacılarımızı Surre Alayı ile yolculayacağız. Üsküdar Belediyesi, Kültür ve Sosyal belediyeciliğin en güzel örneğini yapmaya devam edecek.''

Açıklamadan sonra, Prof. Dr. Mustafa Küçükaşçı ve Öğretim Üyesi Dr. Coşkun Yılmaz, gazetecilerin sorularına cevapladı.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

Üsküdar'dan Haremeyn'e Kutsal Yolculuk

SURRE: ÜSKÜDAR'DAN HAREMEYN'E KUTSAL YOLCULUK

4 EYLÜL PERŞEMBE: SURRE-İ HÜMAYUN VE HAC TARİHİ

Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi

16.00 - Açılış Konuşmaları

Hilmi Türkmen
Üsküdar Belediye Başkanı

I. OTURUM 16.30-17.45

BAŞKAN: Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın
Hz. İbrahim ve Hac
Prof. Dr. Ömer Faruk Harman
Hz. Peygamber'in Haccı
Prof. Dr. Raşit Küçük
Osmanlı Öncesinde Hac
Doç. Dr. Cengiz Tomar
Osmanlı Devletinin Haremeyn Siyaseti ve Hac güvenliği
Prof. Dr. Erhan Afyoncu

II. OTURUM 18.00-19.15

BAŞKAN: Prof. Dr. İskender Pala
İstanbul'dan Haremeyn'e Surre-i Hümayun
Dr. Coşkun Yılmaz
Bir Hac Güzergâhı ve Merkezi Olarak İstanbul
Prof. Dr. İsmail Kara
Bir Osmanlı Hacısının Yolculuğu: İstanbul'dan Haremeyn'e
Prof. Dr. Mustafa S. Küçükaşcı
Musikimizde Hac
Prof. Dr. Mustafa Uzun

19.15-20.00 İKRAM

20.00 - SERGİ AÇILIŞI: SURRE-İ HÜMAYUN VE HAC

20.30 - KONSER: HAC İLAHİLERİ

Mehmet Kemiksiz ve Grubu


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Kültür/Sanat

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir