Çamlıca Camii Kadir Gecesi'nde açılacak

2016 yılının Kadir Gecesi'nde açılması planlanan Çamlıca Camii'nin yapımı sürerken, minarelerin yükseliyor.

Çamlıca Camii Kadir Gecesi'nde açılacak
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Çamlıca Camii'nde çalışmalar hızla devam ederken otopark, sanat galerisi, konferans salonu, kütüphane gibi bölümlerin yer alacağı kısımların kaba inşaatlarının tamamlanma aşamasında olduğu, minareler ise yükselmeye başladı.

6 Ağustos 2013'de dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile 6. dönem Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara tarafından temeli atılan caminin Selçuklu-Osmanlı mimari çizgisinde, İstanbul'un sembollerinden birisi olacağı belirtilmişti. Çamlıca Camii'nin açılışını yapmak ise 7. dönem Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'e nasip olacak.

Çamlıca Tepesi'ne yapılan cami 57 bin 500 metrekarelik arsa üzerine yapılıyor. Cami olarak yaklaşık 15 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. Aynı anda 37 bin 500 kişinin ibadet etme imkanına sahip olabileceği yapı, dış avlu ve sundurma kısımları, gerekli durumlarda cemaat kapasitesine eklenerek elli bin ve daha fazla sayıda insanın ibadet edebilmesine imkan sağlayacak.

Çamlıca Camii'nde bulunan altı minarenin dört tanesinin yüksekliği 107,10 metre olurken diğer iki minare ise avlu kısmında ve 90 metre yüksekliğinde olacak. Caminin ana kubbesi yerden 70.70 metre yüksekte ve 34.00 metre çapında. Caminin çevresinde 24 bin metrekare içerisinde yürüyüş yolları, oturma grupları, çocuk oyun parkları, süs havuzlarından oluşan peyzaj alanı planlandı. Ayrıca araç park ihtiyacını karşılaması için de yapının içerisinde dört katlı yaklaşık 3 bin 500 araç kapasiteli otopark yapılıyor.

Cami içinde kadınlar ve engellilerin rahat ibadet edebilmeleri için özel bir bölüm de düşünüldü. Rehberler gelen turistlere yapıyı tanıtacak. Cami kompleksinde atölyeler, kütüphane, galeri, konferans salonu, Türk İslam Eserleri Müzesi de bulunacak.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Üsküdar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir