Fatma Adeviye Dergahı Tarihi Vasfına Kavuştu

Geleceğe ışık tutan Üsküdar'ın tarihi miraslardan birisi olan Fatma Adeviye Dergahı yenilenerek eski günlerine geri döndürüldü.

Fatma Adeviye Dergahı Tarihi Vasfına Kavuştu
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Tarih ve kültür şehri Üsküdar'da, geçmişe ayna, geleceğe ışık tutan tarihi miraslardan birisi olan Fatma Adeviye Dergahı yenilenerek eski günlerine geri döndürüldü. 29 Haziran'da düzenlenecek olan törenle hizmete girecek olan Fatma Adeviye Dergahı, Kuran kursu öğrencilerine evsahipliği yapacak.

Tarih ve kültür şehri Üsküdar'da, geçmişe ayna, geleceğe ışık tutan tarihi miraslardan birisi olan Fatma Adeviye Dergahı yenilenerek eski günlerine geri döndürüldü.

Vakıflar Genel Müdürlüğü uhdesinde bulunan Çengelköy'deki Fatma Adeviye Dergahı'nın rölöve, estitüsyon restorasyon çalışması tamamlandı. Bedevi tarikatı mensuplarından İbrahim Bey'in kızı Fatma Adviye Hanım tarafından 1871 yılında Çengelköy'de inşa ettirilen ve vakfedilen Bedevi Tekkesi'nin şeyhliğini, Fatma Adviye Hanım'ın eşi Şeyh Ahmet Rasih bey sürdürmüş. Kayıtlara göre Bedevi Tekkesinin bilinen son Postşinistliğini ise Mustafa Celalettin Efendi yapmıştır.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ TARAFINDAN RESTORE EDİLDİ

1925 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılması hususundaki kanuna binaen kapatılan tekke metruk bir halde kaderine terkedilmiş bir vaziyette günümüze kadar geldi. Yıllar sonra büyük bir emek ve titiz bir çalışma neticesinde röleveleri çıkarılan tarihi dergah binası aslına sadık kalınarak kapsamlı bir restorasyondan geçirildi. Üsküdar Belediyesi'nin bütçesi ve İl Özel İdaresi'nin fonundan yararlanılarak yaptırılan 143 yıllık Fatma Adeviye Dergahı, düştüğü atıl halden eski şaşalı günlerine geri döndürüldü. Dergah, 29 Haziran Pazar akşamı saat 20.00'de düzenlenecek törenle tüm Üsküdarlıların hizmetine açılacak.

Üsküdar Belediyesi'nin bütçesi ve İl Özel İdaresi'nin fonundan yararlanılarak yaptırılan 143 yıllık Fatma Adeviye Dergahı, düştüğü atıl halden eski şaşalı günlerine geri döndürüldü.

KIZ KURAN KURSU OLARAK HİZMET VERECEK

Ramazan ayında hizmete girecek Fatma Adeviye Dergahı, ''Kerime Hatun Kız Kuran Kursu''na ev sahipliği yapacak. Uzun yıllardan beri Kur'an-ı Kerim eğitimi verilen ve son derece nitelikli hafızlar yetiştiren Kerime Hatun Kız Kuran Kursu, Fatma Adeviye Hanım'ın vakfettiği tarihi dergahta hizmet vererek hayırsever Osmanlı hanımının ismini yaşatacak. Açılış merasimine Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile çok sayıda seçkin misafir katılacak.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Kültür/Sanat

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir