Ecdadın Göz Bebeği Üsküdar'da Ramazan Bir Başka Güzel

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ramazan'ın ilk iftarını Üsküdar'da karşıladı.

Ecdadın Göz Bebeği Üsküdar'da Ramazan Bir Başka Güzel
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Egemen Bağış, Ramazanın ilk gününde Ramazan çadırı geleneğini Türkiye'de ilk kez başladığı Üsküdar'da Belediye Başkanı Mustafa Kara, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Sinan Aktaş, İlçe Başkan Yardımcısı Esat Kalay, Belediye Başkan Yardımcıları Hilmi Türkmen ve Hasan Ekmen, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin ile birlikte iftariyelik dağıtırken vatandaşlarla birlikte ilk iftar yemeğini yedi.

İftar vaktinden önce Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen davete katılan vatandaşlara seslenen Bağış, Ramazanın ilk iftar sofrasında Üsküdar'da olmaktan ve Üsküdar'ın bir evladı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirmekten gurur duyduğunu söyledi.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ramazan'ın ilk iftarını Üsküdar'da karşıladı.

Artık gelenekselleştiği üzere Üsküdar vapur iskelesinin yanında bulunan dubada boğaz manzarası eşliğinde iftarı bekleyen vatandaşların Ramazanlarını kutlayan Egemen Bağış, burada yaptığı konuşmada ''Ramazanın hazzını duyamayan ülkelere ve Müslüman kardeşlerimize Allah kolaylık versin. Bugün Suriye'de, Mısır'da, Keşmir'de, Gazze'de maalesef Ramazanı sıkıntılarla karşılayan kardeşlerimiz var. Bu Ramazanda onları da düşünelim. Onlar için de dua edelim. Ramazan sadece aç kalmak değil, Ramazanın anlamı başkasının derdini yüklenebilmek, empati kurabilmektir. Ramazanın gerçek anlamı budur'' diye konuştu.

İstanbul'un dünyanın en güzel şehri olduğuna dikkati çeken Bağış, ''Dünyanın medeniyetlerine başkentlik yapmış şehir. Üsküdar da en güzel ilçelerinden bir tanesi. Bizim medeniyetimizde ayrı bir yeri olan, Musevilerin Kudüs toprağı, Müslümanların Mekke toprağı dediği, gerçekten herkesin üzerine titrediği, ecdadın göz bebeği bir Üsküdar'da sizlerle iftar sofrasını paylaşmak çok önemli bir gurur'' diye konuştu.

''Ramazan kardeşlik, paylaşma ayıdır''
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ise yaptığı konuşmada, Ramazan'da çadır geleneğinin 1994 yılında Başbakan Erdoğan Büyükşehir Belediye Başkanı iken Üsküdar'da başladığını belirterek bu geleneğin başka ilçelere, Türkiye'nin her yerine ve ardından da tüm dünyaya yayıldığını söyledi. 19 yıl önce başlayan Ramazan çadırı geleneği dâhilinde etli nohutlu pilav, çorba, ayran ve tulumba tatlısı menüsünün o zamandan bu yana hiç değişmeden sürdüğünü belirten Mustafa Kara, Ramazanın ikinci gününden itibaren sokak iftarlarına başlayacaklarının altını çizdi.

Mustafa Kara, ''Kime sorsak en güzel Ramazan çocukluğumuzda yaşadığımız Ramazandır der. Biz de iftar sonrası Çocukça Ramazan konsepti dâhilinde kültürel etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Orta oyunlarının oynandığı, Hacivat-Karagözlerin yer aldığı, davulların çaldığı bir kültür konsepti ile hareket ediyoruz. Ancak burada şunun altını çizmek istiyorum. Ramazan bir festival ve eğlence ayı değildir. Rahmet, bereket ve mağfiret ayıdır. Bu anlamda bu titizliği de göze alarak sadece hafta sonlarında ilahiler, Enderun usulü Teravihlerden sonra gece 01.00'e kadar sürecek programlarımız olacak. Ancak esas itibariyle çocuklara yönelik programlarımız olacak'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından iftar yemeklerini yiyen Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, daha sonra Üsküdar Valide-i Cedid Camine giderek Enderun usulü namaz kıldılar. Bağış ve Kara son olarak Üsküdar sahilinde düzenlenen kültür etkinliklerini de birlikte takip ettiler.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Kültür/Sanat

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir