Tarihi eser diye WC yapılamıyor

Üsküdar sahilindeki tarihi Silahtar Ağa Camii'nin cemaati, mabet avlusunda WC olmadığı için büyük sıkıntı çektiklerini belirtiyor.

Tarihi eser diye WC yapılamıyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar sahilindeki tarihi Silahtar Ağa Camii'nin cemaati, mabet avlusunda WC olmadığı için büyük sıkıntı çektiklerini belirtiyor.

Cemaat, 'tarihi eser' statüsündeki camiye gelen birçok insanın bu yüzden geri döndüğünü kaydediyor. Konuyu gündemine alan Üsküdar Belediyesi, tarihi dokuyu bozmadan yer altına WC yapmayı planlıyor.

Günümüzde birçok tarihi eser restorasyondan geçirilerek eski hüviyetini kazanırken, bazı eserler hala eksikliklerinin giderileceği günü bekliyor. Boğaz kenarında bulunan tarihi Silahtar Abdurrahman Ağa Camii de restore edilmeyi bekleyen eserlerden biri. Üsküdar sahilindeki camide, tarihi eser kapsamında olduğu için yıllardır tadilat yapılmasına izin verilmediğinden tuvalet bulunmuyor. Cemaat abdestini şadırvan olmadığı için, caminin önüne sonradan eklenmiş üç musluktan alıyor. Cemaat, ''Restorasyonun ne zaman yapılacağı konusu çok önemli değil. Buraya prefabrik de olsa acilen bir tuvalet yapılması lazım. En önemli ihtiyaç o.'' diyor.

Vatandaşların rahatsızlığı üzerine olaya el atan Üsküdar Belediyesi, caminin eksik belgelerini tamamlayarak Boğaziçi Anıtlar Kurulu'na gönderdi. Şimdi gözler Anıtlar Kurulu'nda. Namaz kılmak için camiye gelenler abdestleri yoksa geri dönmek zorunda kalıyor. Yıllardır yaptıkları başvurulara rağmen Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden tuvalet yapılmasıyla ilgili bir karar çıkmadığını belirten cami cemaati, ''6 ay önce 200'e yakın imza toplamamıza rağmen herhangi bir adım atılmadığı gibi, cevap dahi alamadık.'' diyor. Bunun üzerine konuyu gündemine alan Üsküdar Belediyesi tarihi eser niteliğini bozmadan yer altında bir tuvalet yapılması için girişimde bulundu. Üsküdar Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Onur Arifoğlu, caminin Anıtlar Kurulu'nca eksik görülen ruhsat ve yer tespit belgeleri tamamlanarak kurul'a gönderildiğini söyledi. Arifoğlu, ''Fen İşleri Daire Başkanlığı'mızdan alınan bilgiye göre Boğaziçi Anıtlar Kurulu'nun ilk toplantısında konunun gündeme gelmesi bekleniyor. Bundan sonra da 40-50 günlük bir süre zarfında sorun tamamen ortadan kalkmış olacak.'' dedi.

Cemaat, restorasyonun ne zaman yapılacağı konusunda kararın Anıtlar Kurulu'na ait olduğunu kabul etse de aradan geçen sürede mağduriyetlerin prefabrik WC sistemi ile giderilebileceği görüşünü savunuyor.

Silahtar Ağa Camii cemaati, birçok insanın tuvalet olmadığı için cami kapısından geri döndüğünü söylüyor. Yol kenarında bulunan caminin civarında yoğun bir insan sirkülasyonu var. 1995 yılında bir tadilat geçiren caminin çatısı da yağmur yağdığında akıyor. Tarihi eser olduğu için cemaatin çatısını da yaptıramadığı camide, yağmur sularının damladığı noktalara kova konularak önlem alınmaya çalışılıyor.

Silahtar Ağa Camii'nin hikayesi
Cami, Sultan III. Mustafa'nın silahtarı Abdurrahman Ağa tarafından 1766 yılında yaptırılmış. Sultan II. Mahmud tarafından 1832 yılında bugünkü şekli verilmiş. Osmanlı mimarisinin özelliklerini gösteren caminin zaman içinde abdest alma yeri ve tuvaleti yok olmuş. Cumhuriyet döneminde yıkıldığı tahmin edilen tuvalet ve abdest alma kısmı daha sonra inşa edilememiş. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne defalarca başvurulmasına rağmen, ''Tarihi eser'' kapsamında olduğu gerekçesiyle talepler reddedilmiş. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait caminin kurucusu olan Silahtar Abdurrahman Ağa, camiye gelir olsun diye yakınlarına bir de değirmen yapmış. Çocukların eğitimi için de sıbyan mektebi açtırmış. Ancak zaman içinde caminin arazisi ve sıbyan mektebi de camiden alınmış. Bazı bölümleri işgal edilen caminin sıbyan mektebi ise Tekel'e verilmiş.


Zaman


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Üsküdar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir