Şemsipaşa Kütüphanesi yenileniyor

İstanbul İl Özel İdaresi, Üsküdar Şemsipaşa Halk Kütüphanesi'ni 611 bin 654 TL bütçeyle yeniliyor

Şemsipaşa Kütüphanesi yenileniyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İstanbul İl Özel İdaresi, Mimar Sinan'ın mirası Üsküdar'daki Şemsipaşa Halk Kütüphanesi'ni 611 bin 654 TL bütçeyle yeniliyor.

İstanbul İl Özel İdaresi, Üsküdar'da, denizin kıyıyla buluştuğu yerde, insanların kitap okuyup huzur bulduğu, tarihin ve Mimar Sinan'ın mirası Şemsipaşa Halk Kütüphanesi'ni şimdilerde hummalı bir çalışmayla yeniliyor.

İstanbul İl Özel İdaresi, Mimar Sinan'ın mirası Üsküdar'daki Şemsipaşa Halk Kütüphanesi'ni 611 bin 654 TL bütçeyle yeniliyor.

611 bin 654 TL bütçeyle bu yılın Temmuz ayında başlayan çalışmalar, 2013 yılında tamamlanacak. Restorasyon sürecinde; yapının özgün harcına uygun malzeme ile dış cephe duvarları, kubbe çatlakları, çatı ve revak kısımları en ince ayrıntısına kadar restore ediliyor. Ayrıca, araştırma kazıları ile zeminde sondaj yapılıyor.

Mimar Sinan'ın hayatının sonlarında tasarladığı, onun duygu dünyasını ve birikimini en iyi yansıtan eser, şimdiye kadar yaptığı külliyelerin en küçüğüdür. Osmanlı klasik mimarisinin bir örneği niteliğinde olan mütevazı eser, Sultan II. Selim'in veziri Şemsi Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış.

İstanbul İl Özel İdaresi, Mimar Sinan'ın mirası Üsküdar'daki Şemsipaşa Halk Kütüphanesi'ni 611 bin 654 TL bütçeyle yeniliyor.

Dört asırlık bir tarihe sahip olan külliyenin etrafı kesme taşlarla çevrilidir. Bahçe içinde müstakil cami, türbe, mezarlık yer alıyor. Medrese, L şeklinde dizilmiş, farklı inşaat tekniğiyle yapılmış kare 12 oda, bir okuma salonundan oluşuyor. Medrese binası önünde 17 sütundan oluşan sahanlık kısmı bahçe zeminiyle aynı hizada olup üzeri kubbeden daha düşük bir şekilde eğimli ahşap bir çatıyla kaplanmıştır.


İstanbu Ajansı


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Kültür/Sanat

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir