''Eleştiri ve Muhalefet insanları diri tutar''

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi.

''Eleştiri ve Muhalefet insanları diri tutar''
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Üsküdar Filizler Köftecisinde Kız Kulesi manzarası eşliğinde gerçekleştirilen sabah kahvaltısının ardından yerel basın temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Kara, rahatsızlığı nedeniyle program kısa sürdü.

Kahvaltı sonrasında gazetecilerin soru-sorunlarını dinleyen Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Çok şikayet edilen konulardan biri olan belediyeler ile yerel basın arasındaki diyaloğa da değinen Kara yerel basının önemine dikkat çekerek, başbakandan bir örnek verdi ve ''Karşılıklı olarak çuvaldızı kendimize iğneyi başkasına... Bu kavga sadece belediye başkanlarının değil... Dünya'nın her yerinde siyasetçi ile gazeteci anlaşıyorsa, zaten iyi bir şey yoktur. Bakın bunu kalben söylüyorum. Bazı konularda anlaşacaktır, milli konularda anlaşacaktır, gençlerin eğitimi konusunda, toplumun sağlığı konusunda anlaşacaktır. Ama icraatlarda yan yana ise, bazılarınızın da adını koyduğu 'Yandaş olur' iyi bir şey değildir o... 'Eleştiri insanları diri tutar, muhalefet insanları diri tutar' bu anlamda basının görevi budur. o yüzden anlaşırlarsa problem var demektir'' dedi.

Üsküdar Markası Belediyenin önünde
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Üsküdar'da oturması ve en son kandilli el sanatları merkezi açılışında da önemli bir açıklamada bulunması ki bu açıklama açılışı gölgede bıraktı. Başbakanın Üsküdar'da oturması sizi etkiliyor mu? Sorusuna ise ''sürekli bir şey var Üsküdar gündemi geçiyor, yani belediye geçmiyor. Yani Üsküdar markası belediyenin çok üstünde... Biz ise tarih kültür şehri diyoruz. Üsküdarımızın marka değerini korumaya çalışıyoruz. Belediye olarak da ona yetişmeye çalışıyoruz. Ve bazen de sıkça söylerim, diyelim ki çok iyi faaliyetler de yapsa, basına değere dönmüyor. Ama merkezde olmak her zaman avantajlıdır. Bizim yaptığımız bazı faaliyetlerimiz yerel medyada da, ulusal medyada da ara sıra uluslararası medyada da Aslı Çakır ve onun dışında bazı eski eserlere yaptığımız yatırımlar, Üsküdar'ın o marka değerinden dolayı uluslararası medyada da yer buluyor. Bizim için avantajlı tarafı şu Üsküdar markamız değerleniyor ama belediye geride kalıyor. İkinci aşamada ise başbakanın daha önce emniyet mahallesinde otururken protokol listesinden bulunmamamıza rağmen, biz sevgimizden dolayı birazcık da tabi başbakanımız olması hasebiyle hangi partiden olursa olsun orada bulunma istediği olur. Yeni evinde böyle bir protokol yeri yok, bu anlamda daha çok diken üstünde oluyoruz. Bir de insanlarımız her yönüyle başbakanımıza kolay ulaşır, Üsküdarlılar daha çok kolay ulaşır. Bununda dez avantajı var. Yani her yaptığımız anında gözetleniyor, biri bizi gözetliyor en çok bizim için geçerli. Böyle bir dezavantajı maalesef yaşıyoruz'' dedi.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi.

Mustafa Kara, ''burada niyet önemli''
Sorulan diğer bir soruda ise seçim zamanlarında çıkan gazeteler konusuna nasıl bir düşünce içerisindesiniz? Bu gazetelere bazı belediyeler prim veriyor? Ne düşünüyorsunuz? Sorusuna ise Başkan Kara, ''burada niyet önemli dedi. Yerel basınla ilgili 2 tane birlik olduğunu ve aralarında tatlı bir yarış olduğunu söyledi. Ulusal basında da bu anlamda bir yarışma var. Haklı olarak ipi önde göğüslemek istiyorlar. Çok iyi işlere de sebep olabiliyorlar. Her yerde örnek gösteriyorum. Basının ve yerel basının ayakta olması lazım. Doğru bir haber yakalamışsa, mantık örgüsü doğruysa haber değeri varsa tabi ki olur. Aynı gazetede birden fazla haber oluyor ve bunları karşılaştırıyoruz. Ama kızgınlıkla farklı bir maksatla yapılan bir haberse bunu ben ve diğer başkan arkadaşlarımız biliyor. Yeni çıkacak gazetelere şantajcı gazetelere prim vermeme konusunda hem il başkanlarımız hem biz belediye başkanları kendi aramızda konuşuyoruz'' dedi.

Üsküdar'ın trafik başta olmak üzere ciddi sorunları bulunduğunu ve bunlara karşısında mücadele ettiklerini belirten Başkan, ''Sorunları aşmak için üzerimize düşen neyse yapmaya çalışıyoruz. Adalar hariç anadolu yakasının en büyük trafik yükünü Üsküdar çekiyor. Marmaray ve çok yakında Üsküdar-Çekmeköy hattı açılana kadar bu sorunlar devam edecek'' dedi. Gençlik ve Kültür merkezleri özellikle de yaşam merkezlerine vurgu yapan Kara, yaşam merkezleri ile çok farklı kesimleri bir araya getirmek istiyoruz. Nasıl ki spor bir çok farklı sosyal çevreden insanları kaynaştırıyorsa, yaşam merkezlerinde de binlerce insanımızı kaynaştırmayı hedefliyoruz. İstanbul Kalkınma Ajansından da 1 milyon TL destek aldı ve bu YÖK'ten geçti. Üsküdar Belediyesi ve Medeniyet Üniversitesi el ele vererek ''Üsküdar Çocuk Üniversitesi''ni oluşturuyoruz. Burada üstün zekalı çocuklarımıza eğitim vereceğiz dedi.

Adaylığı konusunda farklı ilçelerin anılmasının sorulması üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Kara ''Üsküdarlı ve Üsküdar Sevdalısı olarak başka bir ilçeden aday olmak aklımıza gelmez. Adaylık konuşmak içinse çok erken olduğunu söyledi. Adaylık süreci başladığında bunun kararını önce genel başkanımız, sonra partimiz ve nihayetinde de halkımız verecek'' dedi.

Üsküdar 34 Haber Sitesi ve Üsküdar Postası Gazetesi olarak programa katılan Genel Yayın Yönetmenimiz Ziya Süzen de Başkan Kara'ya, ''Üsküdar'daki imar sorununu sordu? Başbakan'ın son olarak Hz. Ali Camii açışlışında size vermiş olduğu bir talimat da var şuan çalışmalar ne aşamada?''

Başkan Kara, bu sorumuzla birlikte bazı soruları yanıtlamadı. Nedenini ise şöyle açıkladı. Özellikle açıklamadım. Çok güçlü bir çıkış yapmak istiyorum. Bazı bilgilerin hemen sızmasını yanlış buluyorum. Üsküdarımızdaki gözlem evi için çok güçlü bir çıkış yapmak istiyordum ama proje çabuk sızdı.

Önümüzdeki günlerde Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'dan bu konu hakkında bölge halkının sorunlarını çözecek bir çalışma bekliyoruz.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi.

Kahvaltı programının ardından Üsküdar belediye başkanı Mustafa Kara ve yerel basın temsilcileri hatıra fotoğrafı çektirdiler.


Üsküdar 34 - Ziya Süzen Özel Haber


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Üsküdar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir