Yarışma 10 Eylül'de sonuçlanacak

Çamlıca Camii projesi için 300 bin TL'lik yarışma düzenlendi.

Yarışma 10 Eylül'de sonuçlanacak
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Çamlıca Camii projesi için 300 bin TL'lik yarışma düzenlendi. Avlu dahil 30 bin kişi kapasiteli, konferans, sergi salonu, kütüphane ve dersliklerin yer alacağı caminin proje yarışması 10 Eylül'de sonuçlanacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Çamlıca Camii'nin projesi yarışmayla belirlenecek. Yarışma için ulusal gazetelere ilan verildi. ''Çamlıca yeni silüetinin mimarını arıyor'' başlığıyla, Çamlıca tepesinde yapılacak ve İstanbul'a değer katacak cami, mimari porje yarışmasıyla belirleniyor. İstanbul'un yeni sembollerinden birini oluşturmak isteyen tüm mimarları, yarışmaya davet ediyoruz'' ifadelerinin yer aldığı gazete ilanı, İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından verildi. Yarışmanın amacı, ''İstanbul'un silüetine ve kent dokusuna uygun, Osmanlı Türk mimari üslubunu yansıtacak, gelenekten geleceğe uzanacak, kültürümüzün gelenek zincirine orjinal yeni bir halka ilave edilecek, İstanbul'a değer katacak ve İstanbul'un sembollerinden biri olacak cami projesi tasarlamak'' olarak ifade edildi.

30 bin kişi kapasiteli
Yarışma şartnamesinde, cemaat kapasitesi avlu dahil 30 bin olarak belirtilen cami, 15 bin metrekareye oturacak. Eğitim ihtiyacının karşılanmasına yönelik 50'şer kişilik 10 adet derslik, sosyal kültürel ihtiyaçlar için 750 kişilik konferans salonu, 250 kişilik toplantı salonu, kütüphane, sergi salonu ile bin kişilik otopark da düzenlenecek. Projenin danışman üyeleri Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Cami Dernek Başkanı Vahap Kanıtoğlu ile Mimar Fatma Varank olacak. Juri üyeliğini ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman (Jüri Başkanı), Mimar Ayşe Çalkan, YTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Murat Soygeniş, MSÜ'den Prof. Suphi Saatçi, Mimar Muharrem Hilmi Şenalp, Mimar Mehmet Erdal ve Mimar Hicran Çakmak yapacak. Gazete ilanına göre proje teslim tarihi 3 Eylül, sonuçların açıklanması ise 10 Eylül tarihi olarak belirtildi.

Jüri karar verecek
Cami Dernek Başkanlığı yapacak olan Vahap Kanıtoğlu, aynı zamanda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde açılışını yaptığı Mimar Sinan Camii'nin derneği olan Batı Ataşehir Camii ve Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin de başkanlığını yaptı. Merhum Erbakan'ın gönüllü korumalığını yapan Kanıtoğlu, Batı Ataşehir Camii ve Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin adının bir hafta önce İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği olarak değiştirildiğini belirterek, iki derneğin bir dernekte birleştiğini söyledi. Çamlıca cami proje yarışması ilanını derneğin verdiğini söyleyen Kanıtoğlu, daha önce de cami derneklerinde yer aldığını ve sanayici olduğunu söyledi. Öte yandan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara da, ''Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projeyi yürütüyor. Bu konuda bir danışma kurulu ve jüri var. Proje yarışması sonucunda projeye bu kurullar karar verecek'' dedi.


Gazete Vatan


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Üsküdar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir