Ramazan'ın ilk Teravihi'ne yetiştirildi

Üsküdar Güzeltepe'de bulunan Birlik Camii Ramazan ayının ilk Teravihi'ne yetiştirildi.

Ramazan'ın ilk Teravihi'ne yetiştirildi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar Güzeltepe Birlik Camii'nin açılışı yapılarak Ramazan ayının ilk Teravihi'ne yetiştirildi.

Anadolu yakasının en büyük camilerinden biri olan Güzeltepe Birlik Camii, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran tarafından ibadete açıldı. Ramazan ayının ilk teravisine yetiştirilen caminin açılışına ayrıca AK Parti milletvekilleri İdris Güllüce, İsmet Uçma ve Gürsel Erol ile Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan da katıldı.

Güzeltepe Birlik Camii inşaatı uzun senelerdir bitirilemiyordu. Mahalle sakinlerinin talebi üzerine Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara konuya el atarak camii'nin bitirilmesi için talimat verdi. Kara Güzeltepe Birlik Camii'sinin Ramazan ayının ilk Teravihi'ne yetiştirilmesini sağladı.

Açılışta bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ''Bu sene ramazanda en çok selamı ön plana çıkaracağız. Birbirinize selam vereceksiniz. Resul-i Ekrem ne buyuruyor, 'İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız'. Selamı aranızda yayınız'' dedi.

Görmez, Üsküdar Güzeltepe Birlik Camisi'nin açılışından önce ikindi namazını burada kıldı.

Camide, Kur'an tilavetiyle başlayan açılış töreninde konuşan Görmez, çok güzel bir vesile ile bir arada olduklarını söyledi.

Camileri yapıp inşa etmenin ayrı bir şey, imar etmenin ayrı bir şey olduğunu belirten Görmez, ''Biz şimdi yapıp inşa ettik. En küçük taşına, tuğlasından, halısına, kubbesine kadar her kim katkıda bulunduysa Allah ondan razı olsun. Fakat mühim olan camiyi inşa ettikten sonra onu imar etmektir'' dedi.

Caminin, içinde namaz kılınarak, Kur'an okuyarak, İslam'ı öğrenerek imar edileceğini kaydeden Görmez, ''Camiyi imar etmek, camide ibadet etmektir. Camide Allah'ın dinini öğrenmektir. Allah'ın kitabını okumaktır. Cami sadece bizim ibadet mekanımız değildir. Caminin o kadar çok fonksiyonu var ki. Cami, aynı zamanda birlik mekanıdır. Biz kalplerimizi birleştiriyoruz burada'' diye konuştu.

Görmez, caminin aynı zamanda sevgi mekanı olduğunu da dile getirerek, şunları söyledi:

''Bu apartman hayatında birbirimizden bir selamı esirgiyoruz. Birbirimizin halini sormuyoruz. Biz camilerde birbirimizi Allah için sevmeyi öğreniyoruz. Onu da ihmal ediyoruz. Bazen yan yana günde 5 vakit namaz kılan müminler topluluğu, birbirinin halini sormadan camiden ayrılıyor. Bu olmaz. Birbirimizden haberdar olmak zorundayız. Bakın bu sene ramazanda en çok selamı ön plana çıkaracağız. Birbirinize selam vereceksiniz. Resul-i Ekrem ne buyuruyor, 'İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız'. Selamı aranızda yayınız.''

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ise yaptığı konuşmada; varlığını, birlik ve bütünlüğünü mescitler, medreseler, cami ve külliyeler etrafında sağlamış bir medeniyetin fertleri olduğumuzu vurguladı. Bir yandan atalarımızın bu topraklara kazıdığı bu manevi mühürleri yenilediklerini, bir yandan da yenilerini inşa ettiklerini ve bu manevi mirası gelecek kuşakların hizmetine sunduklarını dile getiren Mustafa Kara, Üsküdar?a mana yüklü eserler kazandırma gayretinde olduklarının altını çizdi.

Protokol konuşmalarının ardından Prof. Dr. Mehmet Görmez, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük ve Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Üsküdar Müftüsü Mehmet Veda Özdemir, Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan'nın da bulunduğu protokol tarafından kurdele keserek caminin açılışı yapıldı.

Hayırseverlere plaket takdim edilen açılışta, vatandaşlara da etli pilav ve ayran dağıtıldı.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

Üsküdar Güzeltepe'de bulunan Birlik Camii Ramazan ayının ilk Teravihi'ne yetiştirildi.

GÜZELTEPE BİRLİK CAMİSİ
Hayırseverlerce yapımına 1991'de başlanan ancak yapılan bağışların yetersizliği nedeniyle inşa edilemeyen Güzeltepe Birlik Camisi, cemaat ve mahalle sakinlerinin talebi sonrası Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın talimatıyla 8 aylık çalışmanın ardından tamamlandı.

10 bin metrekare inşaat alanı içerisinde bulunan, sağlık ocağı, Kur'an kursu ve yurt binaları ile 1600 metrekare alan üzerine kurulu camiden oluşan sosyal alan, yaklaşık 3.5 milyon TL'ye mal oldu.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Üsküdar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir