Cezaevinde kadınlara çıplak işkence iddiası

Üsküdar Paşakapısı Cezaevi'nde X-Ray cihazında yaşanan arıza nedeniyle kadınların mağdur edildiği iddia edildi.

Cezaevinde kadınlara çıplak işkence iddiası
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İç çamaşırlarının kopçalarına öten cihaz yüzünden kadınların yarı çıplak soyundurulduğu öne sürüldü.

Türkiye'nin birçok köşesinden gelen cezaevi skandallarına bir yenisi daha eklendi. Üsküdar'daki Paşakapısı Cezaevi'ne 26 Haziran tarihinde tutuklu yakınını görmeye giden bir kadın, X-Ray cihazındaki arıza nedeniyle zor anlar yaşadı. İsmini vermek istemeyen kadın, X-Ray cihazından geçerken bir anda ötmeye başladı. Kadın görevli üzerinde hiçbir metal parçası olmayan ziyaretçiden sutyenini çıkarmasını istedi. Bunun üzerine kadın ziyaretçi, söyleneni yapıp üzerindeki sütyeni çıkarıp yeniden geçti. Ancak bu kez de sinyal verince cihazın bozuk olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine kadın ziyaretçi ile görevliler arasında tartışma yaşandı.

HAMİLE KADINA DA AYNI MUAMELE
İddia sahibi ziyaretçi, iç çamaşırını çıkardığı kabinde, birçok sütyen kopçası ve parçası gördüğünü belirtti. Kabindeki bu görüntünün fotoğraflarını çeken kadın ziyaretçi, kendisinin önünde bulunan bir hamile kadının da mağdur edildiğini ileri sürdü. Kadın ziyaretçi, hamile kadının X-Ray cihazından geçmeye zorlandığını belirtti. Kadın, duruma itiraz etmesine karşın cihazdan geçirilen hamile kadının, kendisine, ''Savcılığa şikayet dilekçesi verceğim'' dediğini belirtti.

İDDİALARI YALANLADI
İddialar üzerine görüş almak istediğimiz ancak ismini vermek istemeyen bir görevli infaz koruma memuru ise, iddialarla ilgili olarak ''Ziyaretçilerin X-ray cihazı sinyal vermeden geçmesi gerekiyor. Bizim için de aynı uygulama hergün söz konusu. Kadın gardiyanlarımız da aynı uygulamalardan geçiyorlar, her sabah sizce onlar askılarını takıp çıkarıyorlar mı?. Biz Paşakapısı Cezaevi olarak hiç kimseyi mağdur etmedik. Gelen ziyaretçilerin iç çamaşırlarının üstlerinden çıkarılması gibi bir durum dün oluşmamıştır. Cihaz sinyal verdiği takdirde baş memurda olsa oradan ya geçemez ya da dilekçesini verir. Bizim de sonuçta ailemiz, eşimiz, çocuğumuz var'' dedi.

'İNSANLARIN ONURU HİÇBİR ŞEKİLDE ZEDELENEMEZ'
Olayla ilgili görüş belirten Türk Kadın Hukukçuları Derneği Başkanı Alev Toker, ''Bu tip şikayetler için müracaat etmek gerekiyor. Çünkü bu tarz aramalarda insanın masumiyetine zarar verecek veya onur kırıcı bir davranış sergilenemez. Sutyenlerin kopçasına kadar araştırılmasının bir amacı ve arama yetkisi var. Yalnız iç çamaşırı kopçası x-ray cihazında alarm vermemesi gerekiyor. Cezaevine girişlerde kadınların mağdur olmaması açısından X-ray cihazlarının kesinlikle incelenmesi lazım. Gelen ziyaretçilerin zaten gergin olan ortamda x-ray cihazının ayarının bozuk olup her seferinde sinyalin çalması üzerine, insanlarda suçluluk psikolojisi oluşuyor.'' dedi.

ÇIPLAK ARAMA İŞKENCEDİR
Daha önce yaşanan buna benzer bir olayla ilgili olarak Türkiye İnsan hakları Vakfı (TİHV) tarafından yapılan açıklamada, ''cezaevlerindeki ''çıplak arama''yı işkence kapsamında değerlendirirken kanunda, 'Tutuklu ve hükümlü ziyaretçilerinin aramalarda saygınlığını küçültecek, onurunu incitecek veya aramanın amacıyla bağdaşmayacak tutum ve davranışlarda bulunulamaz' ibaresi bulunuyor'' denilmişti.

OSMANİYE CEZAEVİ'NDE DE YAŞANMIŞTI
20 Mart 2012'de patlak veren diğer bir cezaevi skandalında ise Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da, mahkumlardan ''Dışarıdan gelen ziyaretçiler iç çamaşırlarına varana kadar, pedlerine varana kadar tek tek çıkarılıyor ve inceleniyor. Ve ondan sonra içeri alınıyor'' şeklinde bilgi aldıklarını söylemişti.


Mynet Haber


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Üsküdar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir