''Sahne Kadınların'' projesi ilk oyununu sahneledi

Üsküdar Belediyesi'nin kadınlara yönelik sosyal projesi ''Sahne Kadınların'' ilk oyununu sahneledi.

''Sahne Kadınların'' projesi ilk oyununu sahneledi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Artık sahne kadınların!..
Üsküdar Belediyesi'nin kadınlara yönelik sosyal projesi ''Sahne Kadınların'' ilk oyununu sahneledi. Altunizade Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyun seyircinin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Yönetmeninden oyuncularına, kostümcüsünden dekorcusuna kadar her alanında kadınların başrolde olduğu proje 3 aylık bir tiyatro eğitiminin ardından ''Gülbahar'ın Baharları'' isimli oyunla ilk meyvesini vermiş oldu. Projeyle bugüne kadar örgüsüyle, yemek pişirmeyle, çocuk bakımıyla uğraşan, evini süpüren amatör kadın oyuncular artık sahnelerin tozunu yutmaya başladı. Tiyatro Greyfurt işbirliği ile hayata geçen proje kadınların kendilerine olan özgüvenlerini kazanmasına, bugüne kadar gerçekleştiremedikleri hayallerini gerçekleştirmesine vesile oldu.

Turneye çıkmaya hazırlanıyorlar
Bir kadının doğumundan yaşlılığına kadar bütün evrelerinde karşılaştığı sorunların esprili bir dille anlatıldığı oyun her kesimden kadının sorunlarını dile getiriyor. Oyunun yönetmenliğini Betül Zarifoğlu ve Zehra Şahin yaparken, yazarlığını ise Sümeyye Karaarslan yaptı.

Projeye dâhil olan ve tiyatro eğitimi alan kadınlar sahneledikleri oyunlarda kendi problemlerini, düşüncelerini ve estetik anlayışlarını ve hayat felsefelerini sahneye yansıtma imkânı buldukları gibi turnelere çıkarak aile bütçesine de katkıda bulunacaklar.

İlk kez Altunizade Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyun 14-15-16 Haziran tarihlerinde saat: 20.00'de sergilenecek. Her gün farklı kadın oyuncu gruplarının sahne alacağı oyunda son gün Gülbahar'ı Türkiye'nin farklı yörelerinden kadın figürleri canlandıracak.

Üsküdar, kültür ve sanatın merkezi olmaya devam edecek
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara proje ile ilgili yaptığı açıklamada, ''biz kadınlarımızın sanata olan sevdasının farkındayız. Üsküdar sanatın ve birçok sanatçısının yuvası oldu bugüne kadar. Böyle bir projeyle ortaya çıkmak da Üsküdar'a yakışırdı.

Böyle özgün projeler belediyelerin kültür sanat vizyonunu genişletmesine vesile oluyor. Tiyatroyu halka buluşturmak onları sadece izleyici konumunda bırakmakla olmamalı. Halk tiyatroyu yaşamalı, hissetmeli. Tiyatro özelleşmeli ve belli bir kesimin, tabiri caizse ''Nişantaşı'' eşrafının, elitlerin, aristokratların tekelinden çıkmalıdır. Tiyatro artık tabana yayılıyor, buralardan yetişen oyuncularımıza çok ihtiyacımız olacak. Belki de birçok kadınımızın hayatı değişecek'' dedi.

Sahne Kadınların projesi ile tiyatroyu halka, halkı tiyatroya yakınlaştırdıklarını söyleyen Kara, tiyatro ile ilgili projelerin devamının geleceğini, Üsküdar'ın kültür ve sanatın merkezi olmaya devam edeceğini belirtti.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

Üsküdar Belediyesi'nin kadınlara yönelik sosyal projesi ''Sahne Kadınların'' ilk oyununu sahneledi.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Kültür/Sanat

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir