Nalçacı Dergâhı ve Haziresi'ni başbakan açtı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar Belediyesi tarafından restore edilen Nalçacı Dergâhı ve Hazinesi'nin açılışını yaptı.

Nalçacı Dergâhı ve Haziresi'ni başbakan açtı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar Belediyesi tarafından restore edilen Nalçacı Dergâhı ve Hazinesi'nin açılışını yaptı. Açılışa ayrıca bazı milletvekilleri, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı M. Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu, Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Yaklaşık 10 milyon TL yatırımla, Üsküdar'da tarihi özellikleriyle öne çıkan ve harabe durumundaki, Şehit Ahmet Paşa Sıbyan Mektebi, İskender Baba Türbesi (Kaymakçı Tekkesi), Yakup Ağa (Divitçiler) Sıbyan Mektebi ve Çeşmesi, Abdullah Ağa İptidai Mektebi, Burhan Felek Bey Köşkü, Çamlıca Mehmet Efendi Tekkesi, Fatma Adeviye Dergahı ve Şeyh Dairesi Müştemilatı'nda restorasyon çalışmalarına başlayan Üsküdar Belediyesi, 1 yıl gibi kısa bir süre içeresinde Nalçacı Dergahı ve Haziresini restore etti.

1600'lü yılların başlarında inşa edildiği tahmin edilen, 1874 yılında tamir edilip bir de türbe dahil edilen ve zaman içinde yıkılan Dergah, Üsküdar Belediyesi ile İl Özel İdaresi'nin işbirliğinde yeniden inşa edildi. Çalışma dâhilinde ilk olarak çelik konstrüksiyon ve betonarme ile yapılan dergah, ahşap karkas ile kaplandı. Tescilli eski eser yapının çelik taşıyıcı ve ahşap ara bölme duvarlarının ön yüzeyi sırası ile su kontrplağı, buhar dengeleyici katman ve nefes alan dış cephe boyası ile boyandı, ahşap cephe kaplaması ve bağdadi sıva ile kapatıldı. Dergaha daha sonra özel ebatlı mermer, mukarnaslı kum saati motifli minber, meşeden oymalı mihrap ve vaaz kürsüsü yapıldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nden gelen avize takıldı. 1946 yılında haraplıktan dolayı yıkılan cami, kâgir minare ile yeniden yapıldı.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

Nalçacı Dergâhı ve Haziresi, Başbakan Erdoğan tarafından açıldı

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara açılış sırasında yaptığı açıklamada ''Ecdat yadigârı bu eserleri geleceğe taşımak boynumuzun borcu'' dedi.

Dergah ve hazire açılışının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı M. Kadir Topbaş ve Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ile birlikte, Nalçacı Dergahı'nın karşısında bulunan Agah Bey Apartmanında bir daireye girerek daire sakinleriyle sohbet edip çay içti.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Üsküdar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir