Tarihî ahşap binalar ücretsiz yenileniyor

Geleneksel Ahşap Eğitim Atölyesi, Üsküdar genelindeki restorasyonlarına tüm hızıyla devam ediyor.

Tarihî ahşap binalar ücretsiz yenileniyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Tarih boyunca ''Altın Şehir'' diye anılan Üsküdar'da tarihî kentsel dokunun korunarak gelecek kuşaklara aktarılması için Üsküdar Belediyesi bünyesinde çalışmalar yürüten Geleneksel Ahşap Eğitim Atölyesi, ilçe genelindeki restorasyonlarına tüm hızıyla devam ediyor.

8 aydır yürütülen ''Tarihî Evler Onarım Programı'' kapsamında, merhum mütefekkir Cemil Meriç'in adını taşıyan sokak olmak üzere ilçe genelinde, 8 tarihî bina restore edildi. Binaların büyük bir kısmını içinde oturanların maddi imkânsızlıklar sebebiyle yenileyemedikleri tarihî eserler oluşturuyor.

Geleneksel Ahşap Eğitim Atölyesi'nde; marangoz ustaları arasında eski eser ahşap ustası olmak isteyen kişilere ve meslek liseleri öğrencilerine geleneksel ahşap yapım sistemleri, ahşap dış cephe kaplamaları, ahşap süsleme sanatları, ahşap işleyen el aletlerinin kullanılması, kapı pencere doğrama onarımı, ahşap profillerin yapılması, ahşap elemanların kopyalanarak yeniden üretilmesi vb. konularda uygulamalı eğitimler veriliyor.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, projeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, tarihî değeri yüksek olan ahşap binaları vatandaşlardan ücret almadan yenilediklerini, mülk sahibinin onarımın her aşamasına şahitlik etmesine imkan sağladıklarını kaydetti. Başkan Kara, böylece vatandaşlarda tarihî eserleri koruma bilinci oluşturulmasına katkıda bulunduklarını ifade etti. Kara, ayrıca yapılan çalışmayla geleneksel ahşap işçiliğinin sürekliliğini sağladıklarını ve kalifiye insan gücü oluşturduklarını da belirtti.


ZamanPuan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Kültür/Sanat

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir