Haç çıkarırken boğuluyordu

Hristiyan inancına göre Hazreti İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü, Çengelköy'de bulunan Rum Ortodoks Aya Yorgi Kilisesi'nde kutlandı.

Haç çıkarırken boğuluyordu
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hristiyan inancına göre Hazreti İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü, Çengelköy'de bulunan Rum Ortodoks Aya Yorgi Kilisesi'nde kutlandı.

İsa Peygamber'in vaftiz edilişinin yıl dönümü dolayısıyla Çengelköy'deki Rum Ortodoks Aya Yorgi Kilisesi'ne günün erken saatlerinden itibaren gelen Hristiyan vatandaşlar, düzenlenen ayine katıldı.

Ayine AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı ve Dış İlişkiler Birimi ve Halkla İlişkiler Birim Başkanı da katıldı.

Yaklaşık 2 saat süren ayinin ardından cemaat ve din adamlarının oluşturduğu kortej, kiliseden çıkarak dualar eşliğinde Çengelköy İskelesi'ne kadar yürüdü.

Burada Metropolit Halkidonos'un denize attığı haçı çıkarmak için Yeorgios Mastrovasilis, Diamyanos Balıkçıoğlu, Bayram Baklacıoğlu ve Emin Papazoğlu bir tekneden suya atladı. Bu sırada iskeleden beyaz güvercin de uçuruldu. Bayram Baklacıoğlu, kısa sürede haçı bularak sudan çıktı ve öperek Metropolit Halkidonos'a sundu. Metropolit Halkidonos da suya atlayanlara birer altın haç kolye hediye etti.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Hristiyan inancına göre Hazreti İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü, Çengelköy'de bulunan Rum Ortodoks Aya Yorgi Kilisesi'nde kutlandı.

Boğulma tehlikesi yaşandı
Bu arada, denize atlayanlardan Diamyanos Balıkçıoğlu, suyun soğukluğunun da etkisiyle boğulma tehlikesi geçirdi. Balıkçıoğlu, ''imdat'' çağrısı üzerine denizdekiler tarafından sudan çıkartılarak, tekneye alındı.

Öte yandan, ayin ve haç çıkarma töreni nedeniyle polis tarafından çevrede yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Hristiyan inanışına göre Hz. İsa, Ürdün nehrinde vaftiz edildiği için bu olayın anısına ve onu temsilen deniz, göl ve nehirlere yakın olan kiliselerdeki cemaat ve ruhani temsilciler ayinin ardından sahile gidiyor. Kutsal haç, dualar eşliğinde ruhani lider tarafından suya atılıyor. Burada hazır bulunan gençler suya atlayarak, haçı almak için yarışıyor. Haçı çıkaran kişi, ruhani lider tarafından bir altın haç ile ödüllendiriliyor.

Suların kutsanmasını temsil eden bu gelenek, İstanbul'un sahil semtlerinde uzun yıllardır yapılıyor.


Üsküdar 34Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Üsküdar

En Çok Okunan Haberler

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi :
Bu sayfa 0.06 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.