Mecnun'u Romeo kadar tanımıyorlar

Altunizade Kültür Merkezi İskender Pala ve edebiyatseverlere ev sahipliği yaptı.

Mecnun'u Romeo kadar tanımıyorlar
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
Altunizade Kültür Merkezi İskender Pala ve edebiyatseverlere ev sahipliği yaptı. ''Aşkın Gizli Tarihi; Kitab-ı Leylâ ve Mecnun'' adlı söyleşide Pala, Leyla ile Mecnun üzerine yazılan kitapları ve Fuzuli'yi değerlendirdi.

Fuzuli'nin Leyla ve mecnun'unu yazdığı yıllarda İngiltere'de William Shakespeare'ın henüz çocuk olduğunu belirten Pala, Shakspeare'ın da gençlik yıllarında Romeo ve Juliet'i yazdığını, her iki kitapta da iki aile arasında birbirine âşık olan çocukların hikâyesinin anlatıldığını hatırlattı.

Yazar Romeo ve Juliet Türkiye'de ders kitaplarında, sinemalarda, operalarda sık sık yer alırken gençlerimizin kendi Leyla ile Mecnun'unu Romeo ve Juliet kadar tanımadığını söyledi.

KUTU KUTU
İskender Pala: Kanuni'yle fuzuli buluşurlar, uzun süren bir sohbet sonunda, İstanbul'dan gelen şairler, Leyla ve Mecnun hikâyesini bir de Fuzuli'nin yazmasını isterler. Fuzuli, ertesi gün hikâyeyi yazmaya başlar ve kanuni İstanbul'a dönmeden eserini padişaha sunar. Böylece bir halk hikâyesi yazıya geçirilmiş olur.

Aslında Leyla ile Mecnun Fuzuli'den önce birbirinden habersiz 7 farklı şair tarafından kaleme alınmış; yine Fuzuli'den sonra 16 şair Leyla ile Mecnun'u yazmıştır.


Üsküdar 34Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Kültür/Sanat

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir