Okul Aile Birliklerinin Yetkilerine Düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sık sık şikâyet konusu olan okul aile birliklerinin yapısında köklü değişikliklere gitti.

Okul Aile Birliklerinin Yetkilerine Düzenleme
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sık sık şikayet konusu olan okul aile birliklerinin yapısında köklü değişikliklere gitti.

Artık okul müdürleri ve öğretmenler, okul aile birliği yönetiminde yer alamayacak. Denetçi olarak görev yapabilecekler. Okul müdürleri, okul aile birliğinin topladığı parayı istediği gibi harcayamayacak. Okulların katin ihaleleri de okul aile birliklerinin elinden alındı. İhaleleri kaymakamlıklar ve il özel idareleri merkezi olarak yapacak. Böylece yolsuzluk ve suistimallerin önüne geçilecek Ayrıca öğrenci velisi olmayan kişilerin okul aile birliği başkanı olması yasaklandı. Bir kişi en fazla 4 yıl okul aile birliği başkanlığı yapabilecek.

Okullarda müdür ile okul aile birliği başkanlarının, kantin, otopark ihaleleri ve okul giderleri adı altında velilerden para topladığı organize yapılar, büyük bir sorun teşkil ediyordu. Okul aile birliklerinde yönetici olan okul müdürleri, toplanan bu paralarla istediği gibi tasarruf imkanına sahipti. Bu nedenle sık sık velilerden zorla para toplanması yoluna gidiliyor, bu da şikayetlere yol açıyordu. Özellikle kantin ihaleleri şikayet konusu oluyordu. İhaleyi alan kişi ile okul aile birliği yönetiminin maddi çıkar ilişkisi kurduğu belirtiliyordu. Okullarda 20 yıldır aynı kişinin okul aile birliği başkanlığı yaptığını tespit eden MEB, bu kişilerin müdürlerle birlikte hareket ettiğini belirledi. Bu nedenle okul aile birlikleri yönetmeliğini değiştirdi. Artık müdür okul aile birliğinin yönetiminde değil denetiminde olabilecek. Mevcut yapıda öğrencisi mezun olan kişi de okul aile birliği yönetiminde yer alıyordu. Bu kişiler, kendini bir öğrencinin velisi gösterip okul aile birliği başkanlığını bırakmıyordu.


Zaman


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Eğitim

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir