Akıllı tabelalar geliyor

Akıllı tabelalar bilgisayar aracılığıyla araç sahiplerine çeşitli uyarılarda bulunacak.

Akıllı tabelalar geliyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Yollardaki yoğunluğu azaltmak amacıyla Türkiye genelindeki tüm yollarda trafik sinyalizasyon işaretlerinin akıllı tabelalardan oluşması için çalışma başlatıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü ile temasa geçen Türk ve yabancı ortaklı bir şirket karayolu, demiryolu, havayolu ve denizyolunu tek elden yönetmek amacıyla ekonomi yönetiminin kapısını çaldı.

Üzerinde çalışılan yeni sistem ile şehirlerarası yollara ve merkeze kurulacak akıllı tabelalar tüm trafiği gözetleyerek bilgisayar aracılığı ile araç sahiplerine çeşitli uyarılarda bulunacak.

Taşıt sahipleri, şehir merkezlerinde yoğunluk oluşmaması için yavaş gitmeleri yönünde uyarılırken sürücünün cep telefonuna güzergâhta bulunan tüm yol tamiratlarının bilgisi gelecek. Güzergâhtaki hava durumları hakkında sık sık bilgi verilecek. Şehir dışındaki araçlar bilgisayar aracılığı ile hız yönlendirmesi yapılarak girişlerdeki trafik yoğunluğu da azaltılmış olacak. Örneğin İzmir'den İstanbul'a giden bir araç sahibine akıllı tabelada 120 km hız yerine 90 km hızla gitmesi yönünde uyarı yazısı yer alacak. Şehir merkezinin yoğunluğuna göre araçlara yönlendirme yapılacağı için girişlerdeki sıkışıklığın da önüne geçilmiş olacak.

Trafik kazalarını azaltmak için yollarda ''Kaza var, yavaş gidin, yol kaygan, buzlu'' gibi önlemleri içeren yazılar da yer alacak. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ülke genelinde trafik yoğunluğunu azaltmayı planlayan proje kapsamında trafik kazalarında ölüm oranını yüzde 50 azaltma, gereksiz yakıt harcamalarının önüne geçilmesi ve sürücülerinin bilgilendirilerek kazaların en aza indirilmesi hedefleniyor. Maliyeti 250-300 milyon Euro arasında değişen projenin yıllık ülke ekonomisine 1 milyar Euro'nun üzerinde katkısı olacağı hesaplanıyor.


İstanbul Ajansı


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Teknoloji

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir