Öğrenciler, matematiği oyunlarla sevecek

Matematik, çocukların korkulu rüyası olmaktan çıkıyor.

Öğrenciler, matematiği oyunlarla sevecek
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Daha iyi anlaşılması için Üsküdar Kaymakamlığı'nca ''Oyun temelli matematik öğrenme projesi'' hayata geçiriliyor. Proje pilot okullarda başarılı olursa yaygınlaştırılacak.

Matematikte mantık ve analitik çözüme odaklı çalışma amacıyla ilköğretimde ''Oyun temelli matematik öğrenme projesi'' uygulanıyor. İstanbul Kalkınma Ajansı ve Üsküdar Kaymakamlığı tarafından desteklenen proje, 4 aydır 3 pilot okulda uygulanıyor. Bu okullara ''akıl oyunları sınıfı'' oluşturuldu. Eğitmen ve sınıf öğretmenleri, eğitim materyalleriyle çocuklara matematiği sevdiriyor. Projenin fikir sahibi matematik öğretmeni Sibel Çatar, 4 ayda birçok öğrencisinde değişiklikler fark etmiş. Matematik derslerinde hiç iletişim kurmayan öğrencilerin de derse ilgisi artmış. Bu oyunlarla sınıflardaki kaynaştırma ve üstün zekâlı öğrencilerin bir araya geldiğini ifade eden Sibel Çatar, derslerde başarısız bir çocuğun üstün zekâlı olduğunu fark etmiş. Çatar, ''Bu projeyle çocuklar derste anlatılan soyut kavramları somut olarak algılayabiliyor. Bu onlara zamanla özgüven kazandırıyor.'' diyor. 4 aydır akıl oyunları sınıfında eğitim alan ilköğretim öğrencisi Betül Akyol, ''Daha önce sadece beden eğitimi derslerinde eğleniyorduk. Pazartesi günleri artık en sevdiğimiz gün oldu bu ders sayesinde. Oyunlarla derslerimize farklı açılardan bakmayı öğreniyoruz.'' şeklinde konuşuyor.

Bu eğitimlerden 3 pilot okulda 1-8. sınıflarda eğitim gören toplam bin 720 öğrenci faydalanıyor. Proje ortağı İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, bilimsel çalışma ayağını yürütüyor. Başarıyı ölçmek için projenin uygulanacağı kontrol grubu okulunda proje başlangıç ve bitişinde 1. ve 8. sınıflar arası toplam 320 öğrenciye matematik seviye ve zekâ ölçüm testleri(Raven's Prograssive Matrices) yapılıyor. Projenin, başarılı olması halinde ilçedeki diğer okullara yayılması hedefleniyor.


Zaman


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Eğitim

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir