Dünya okçuları Üsküdar'da buluştu

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen ''Necmeddin Okyay Geleneksel Okçuluk Festivali'' kapsamında sekiz ülkeden yüzden fazla okçu Kız Kulesi'ni ok yağmuruna tuttular.

Dünya okçuları Üsküdar'da buluştu
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Kız Kulesi'ne ok yağdı
Türklerin ata sporu olan ve kültürümüzde önemli bir yer tutan okçuluk sporunun tanıtımı ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen ''Necmeddin Okyay Geleneksel Okçuluk Festivali'' kapsamında sekiz ülkeden yüzden fazla okçu Kız Kulesi'ni ok yağmuruna tuttular.

Okçuluk sporumuza gönül vermiş olan Hattat Kemankeşlerin son temsilcisi merhum Hezarfen Necmeddin Okyay adına düzenlenen festivale, aralarında dünya şampiyonu Macar okçu Monus Wtaf'ın da yer aldığı Almanya, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Rusya, Macaristan ve KKTC gibi ülkelerden yüzden fazla sporcu katıldı.

Festivalin ilk gününde ülkelerinin geleneksel savaşçı kıyafetlerini giymiş okçular, Validebağ Korusu'nda, 10, 15, 20 ve 25 metrelik parkurlarda yumurta, kavun, karpuz ve kalkanları hedef alarak kıyasıya mücadele ettiler. 3 ayrı kategoride dereceye giren sporculara ödülleri Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara tarafından verildi.

Boğaziçi ok yağmuruna tutuldu
Sıcak havaya karşın büyük ilgi toplayan yarışmaların ikinci gününde ise festivale katılan okçular önce mehteran takımı ve Issız Adam filmi ile tanınan Cemal Hünal'ın da bindiği atlar eşliğinde Üsküdar meydanından Kız Kulesi'ne kadar bir gösteri yürüyüşü düzenlediler, ardından da Salacak'tan Boğaziçi'ni Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın işareti sonrası ''Ya Hakk'' nidalarıyla ok yağmuruna tuttular.

Okçuluk üzerine bir ilk : Ok-Yay Güzeli Sergisi
Festival kapsamında 9 Haziran Cumartesi günü Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde çok önemli bir sergi açıldı. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen ve ''Ok-Yay Güzeli'' adındaki okçuluk konulu karma sergide, aralarında Hattat Mahmut Şahin, Ebru ve Cilt sanatçısı Melike Kazaz, Hattat Müzehhib Abdullah Aydemir ve yay ustası Ercan Özek gibi sanatçıların Osmanlı tarzında süslenmiş eserleri, yeni yapılmış Osmanlı tarzı yaylar, oklar, zihkir, kandil, siper gibi Türk okçuluğuna özel 100'e yakın metaryal sergilendi. Sergide ayrıca okçulukla ilgili ayet, hadis, beyit ve şiirler ile tezhib, ebru, hat uygulamaları ve ahşap sanatı eserleri de yer aldı. Festivalde ayrıca ''Geleneksel Türk Okçuluğu ve Necmettin Okyay'' konulu bir de panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Adnan Mehel'in yaptığı panelde, Prof. Dr. Uğur Derman Necmettin Okyay'ın okçuluğu, Prof. Dr. Altan Çetin Memluk okçuluğu, Doç. Dr. Tilla Deniz Baykuzu eski Türklerde okçuluk ve Mahmut Şahin de Hattat Kemankeşler konularında bilgilendirmelerde bulundular.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen ''Necmeddin Okyay Geleneksel Okçuluk Festivali'' kapsamında sekiz ülkeden yüzden fazla okçu Kız Kulesi'ni ok yağmuruna tuttular.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Spor

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir