İki önemli protokol Üsküdar'da imzalandı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Üsküdar Üniversitesi Rektörlüğü arasında iki önemli protokol imzalandı.

İki önemli protokol Üsküdar'da imzalandı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Üsküdar Üniversitesi Rektörlüğü arasında iki önemli protokol imzalandı. Bu anlaşmayla eğitimde 'Pozitif Psikoloji ve Değerler Eğitimi' uygulamalarına geçilecek.

İmzalanan işbirliği protokolleri gereği İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı rehber öğretmenlere yönelik protokol içeriğinde belirlenen konulara ilişkin eğitimler verilecek.

Protokol imza töreninin açılışında konuşan Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürü Uzm. Psk. Orhan Gümüşel uygulamanın Türkiye'de bir ilk olduğunu söyledi. Protokoller ile okul rehberlik servislerinin asli görevlerinden başta gelen gelişim izleme takip ve yönlendirme alanlarında rehber öğretmenlerin akademik donanım katmayı hedeflediklerini belirten Gümüşel öğrencilerin kişilik kaynaklarını tespit ve yönlendirmede yeni uygulamalar ile ilgili bilgi ve beceri kazandırılmasını planladıklarını söyledi.

Gümüşel, ''Üniversite olarak her iki projede de karşılıksız eğitim katkısı ile okul rehberlik servislerinin koruyucu ruh sağlığında ilk istasyon olma yönünde etkinliğinin artırılması planlanmaktadır. İmzalanacak protokolle İstanbul genelinde görev yapan rehber öğretmenlerin mesleki donanımlarının artırılması hedefleniyor. Rehberlik hizmetlerinin hem kalitesinin artırılması hem de homojenitesinin de sağlanması planlanıyor.'' dedi.

Üsküdar Üniversitesi Ana binasında gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan psikoloji biliminin artık farklı şeyleri araştırdığını, insan beyni nasıl çalışıyor onu araştırdığını söyledi. Araştırmalarla yeni zihin modellerinin gündeme geldiğine dikkat çeken Tarhan kişinin karar verirken sadece kar ve zarar analizi yapmadığını, sevdiği, güvendiği alanlara daha çok yatırım yaptığının ortaya çıktığını kaydetti. Kişilerin düşünen değil, hisseden beyinle de karar verdiğini sözlerine ekledi.

Bunun bilincinde olan uluslararası önemli üniversitelerin Nörofelsefe üzerine, beyin ile felsefenin iletişimini araştıran ekipler kurduğuna dikkat çeken Tarhan ''Bu alanda ciddi çalışmalar yapılıyor. Çıkan sonucu da milyarlarca liraya satacaklar, bizlerde alıp kullanacağız. Bunu biz yapmalıyız aslında. Çağdaş medeniyete değil bunun üstüne çıkma hedefimiz olmalı. Farklı bakışlar olmalı. Bu noktada duygusal okuryazarlık, duygusal zeka eğitimi önemli. Psikiyatri, psikolojide ve eğitimler de bu kesinlikle kullanılmalı. Gençlere bunu öğretmek gerekiyor. Kendi duygularını okuyacak, ifade edecek ki empati kurabilsin, karşı tarafla sağlılı iletişime geçebilsin. Başkaların duygularını ancak kişi bu şekilde anlayabilir. Sistematize şekilde öğrencilere öğretilirse o toplumda barış ve huzur olur. Duygusal okur yazarlığı ders, algı ve beceri olarak öğretmek görevimiz olmalı. Bu anlamda 4+4+4 Eğitim sistemi önem taşıyor. Pozitif psikoloji ve değerlerin gençlere öğretilmesi noktasında önemli bir çalışma. Bugün imzalanan protokelle biz bunu hedefliyoruz. Bu bizim Türk psikiyatri ve psikolojisine getirdiğimiz yeni bir açılım olacak. '' dedi.

Törende daha sonra söz alan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız yeni eğitim sisteminin tek kelimeyle esneklik getirdiğini söyledi. Demokrasinin eğitim sisteminden bugüne kadar esirgendiğini ifade eden Yıldız, ezberci, dayatmacı bir yapının artık ortadan kalkacağını kaydetti. Yıldız;

''Şimdi yeni sistemle seçenekler sunuyor. Topluma ve aileyi bireye alternatifler sunuyor. Derslerin yerine göre seçmeli olması söz konusu, eğitim kademeleri tek düze değil de çeşitli olacak artık. İlkokul, ortaokul ayrı olacağı gibi bir de olabilecek'' dedi.


Hürriyet


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Eğitim

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir