Üsküdarlı öğrencilerden devrim yapacak buluş

Stor perdede devrim yapacak buluş Üsküdarlı ilköğretim öğrencilerinden geldi!

Üsküdarlı öğrencilerden devrim yapacak buluş
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Stor perdelerde devrim yapacak buluş ilköğretim öğrencilerinden geldi. 'Bu Benim Eserim' yarışmasında icadıyla patent almaya hak kazanan Ahmet Uyanık ve Sencer Yazıcı isimli iki ilköğretim öğrencisi, ortam sıcaklığına göre kendi kendine kapanan stor perde için patent başvurusunda bulundu.

Özellikle yaz aylarında mobilyaların güneş ışığına maruz kalarak renklerini kaybetmesi sorunundan yola çıkan öğrenciler; ortam ışığına göre açılıp kapanabilen ve bunu termostat ile sağlayan stor perdeyi icat ettiler. Patent başvurusu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Bu Benim Eserim' yarışmasında patent sponsoru olarak görev alan Adres Patent firması tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

Üsküdar Rauf Orbay İlköğretim Okulu öğrencilerinden Sencer Yazıcı ile Ahmet Uyanık, Fen ve Teknoloji Öğretmenleri Yasemin Özkan rehberliğinde gerçekleştirdiği 'Mobilya Dostu' isimli çalışma ile 'Bu Benim Eserim' yarışmasında bölge finaline kalmış ve 183 okul içerisinde patent almaya hak kazanan 15 okuldan biri olmuştu. Mobilyaların güneş ışığından zarar görmemesi mantığından yola çıkan öğrencilerin akıllı stor perde buluşunun faydalı model başvurusu Adres Patent tarafından yapıldı.

''Annelerinin Sorununa Çözüm Ararken Buluş Yaptılar''
Öğrencilerin projelerine rehberlik eden öğretmenleri Yasemin Özkan; ''Öğrencilerimizin buluş, annelerinin yazın tatile gittiklerinde açık kalan perdeler yüzünden mobilyaların renklerinin solmasından şikâyetçi olmalarından ortaya çıktı. Buluşlarının patent almaya uygun olması ise beklenmedik bir sevinç oldu'' dedi.

''Buluş Üretime Dökülecek''
Öğrencilerin ailelerinin akıllı stor perdeyi biraz daha geliştirdikten sonra üretime dökmeyi planladıklarını dile getiren Özkan; ''Aileler projeyi geliştirdikten sonra firmalarla görüşüp üretilmesini sağlayacaklar'' açıklamasında bulundu.

''Genç Buluşçu Sayımızı Arttırmalıyız''
Akıllı stor patent başvurusunun tescil sponsoru Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Alkan konuyla ilgili olarak; ''Toplumun ilk ve orta öğretim döneminde buluş yapma bilinciyle yetiştirilmesi teknoloji üretimini kendi yapan bir ülke olmanın birinci koşulu. Bu tip projeler öğrencilerin araştırmacı bakış açısını geliştirmekte. Genç buluşçu sayımızın artması patent sayımızın dünya standartlarına ulaşmasının birinci koşuludur'' diye konuştu.


haberler.comPuan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Eğitim

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir