Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye
Cumhur İSTEKLİ

On Bir Ayın Sultanı...

cumhuristekli@hotmail.com
Ramazan ayını diğer aylardan ayıran en önemli özelliği oruç ayı olmasıdır.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Paylaş :
Ramazan ayını diğer aylardan ayıran en önemli özelliği oruç ayı olmasıdır. Zira oruç ibadeti, bu ayın en temel ibadeti olarak yaşanmaktadır. Aslında oruç ibadeti İslam'ın şartlarından birisidir. Onun tutulduğu ay da ramazan ayı'dır. Bu gerçeklik Kur'an-ı Kerim'de, ''Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. Sayılı günlerde olmak üzere (oruç size farz kılındı...). (Bakara, 183-184) Ayetlerden de anlaşıldığı üzere ramazan ayı denildiğinde ilk akla gelen, oruç ibadeti olmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.v.) de ''Bir kimse, ramazanın faziletine inanarak ve mükâfatını umarak oruç tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.'' (Buhârî, Savm, 6; Müslim, Salâtü'l-Müsâfirîn, 175) Yine bir başka hadislerinde Hz. Peygamber (s.a.v.), ''Her kim inanarak ve ecrini yalnız Allah'tan umarak ramazan ayını ibadetle geçirirse, geçmiş günahları mağfiret olunur'' buyurmuşlardır. (Buhârî, Îmân, 27; Müslim, Salâtü'l-Müsâfirîn, 173)

Size Ramazan ayi geldi. O bereket ayidir. O ayda tam hayir vardir ve sizi gaşyeder. Rahmetini inzal eder, hatalari siler, dualari kabul eder. Sizin rağbetinize bakar ve sizinle meleklerine iftihar eder. Onun için'a kendi tarafinizdan hayir ödeyin (Çok hayır yaparak Ramazanin hakkini verin). Zira saki, o ayda 'in Rahmetinden mahrum kalan kimsedir.
Hz. Ubâde (r.a.)

Size Ramazan ayi geldi. O mübarek bir aydir. size Ramazan ayi orucunu farz kildi. O ayda gök (rahmet) kapilari acilir, Cehennem kapilari kapanir ve azılı şeytanlar bağlanir. O ayda bir gece vardir ki bin aydan daha hayırlıdır. Kim o gecenin hayrından mahrum kalmişsa, o kimse hakikaten (bütün hayırlardan) mahrum kalmiştir.
Hz. Ebû Hureyre (r.a.)

Ramazan ayi girdiginde teala arşi taşiyan meleklere, tesbihten ellerini çekip Muhammed (s.a.v.) ümmetine ve mü'minlere istiğfarda bulunmalarını emreder.
Hz. Ali (r.a.)

Hac, kendi ile evvelkisi arasına, Ramazan da evvelki ile arasına, Cuma da evvelki ile kendi arasina kefarettir. (Günahi da anadan doğma temiz olur)
Hz. Ebû Umâme (r.a.)

Ramazan ayi geldiginde Cennet kapilari acilir, Cehennem kapilari kapatilir, seytanlar da baglanir. Bir munadi Ramazan bitinceye kadar soyle nida eder: ''Ey hayra talib olan koş, Ey şerri istiyen, azalt (terk et).''
Hz. Utbe Ibni Abd (r.a.)

Ramazanda on gun itikâf etmek (son 10 günü ibadetle meşgul olmak), nafile iki hac ve iki umre gibidir.
Hz. Hüseyin (r.a.)

Ramazanda Cennet kapıları acılır. Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar bağlanir ve her gece bir münadi şöyle nida eder: ''Ey hayır sahibi, hayrini yap. Ve ey şer sahibi, biraz geri dur.''
Hz. Ukbe Ibni Ferkad (r.a.)

Ramazanda 'i zikreden mağfiret olunur. Ve o ayda'dan dilekte bulunan kimse de mahrum edilmez.
Hz. Câbir (r.a.)

(z.c.hz.) Ramazanin her gecesi iftar zamaninda bir milyon kisiyi Cehennemden azad eder. Cuma'nin her saatinde de, hepsi cehennemlik olan yine bir milyon kisiyi Cehennemden azad eder.
Hz. Ibni Abbas (r.a)

Bir kimse hac ve umre etse de ayni sene icinde olse, Cennete girer. Kim Ramazan orucunu tutsa sonra olse Cennete girer.
Hz. Ebû Said (r.a.)

Bir kimse Ramazan orucunu inanarak ve sevabini umarak tutarsa, gecmis gunahlari magfiret olur.
Hz. Ebû Hureyre (r.a.)

Bir kimse Ramazan orucunu tutar ve ona ilaveten Sevval'den altı gün tutarsa, butun seneyi oruc tutmus gibi olur.
Hz. Ebû Eyyub (r.a.)

Dört geceyi ihya edene Cennet vacib olur: Arefe'den bir evvelki (terviye) gecesi, arefe gecesi, kurban bayrami gecesi, Ramazan bayrami gecesi.
Hz. Muaz (r.a.)

Bir kimse Ramazan da inanarak ve sevabini umarak Kiyamul-leyl (teravih namazi) kilsa geçmiş günahi magfiret olur.
Hz. Ebû Hureyre (r.a.)

''Ramazan'' demeyin. Zira Ramazan Aziz ve Celil olan 'in isimlerinden bir isimdir. Lakin ''Ramazan ayi'' deyin.
Hz. Ebû Hureyre (r.a..)

Bu duygu ve düşüncelerimle bütün üsküdarlı hemşerilerimin ve tüm islam aleminin mübarek RAMAZAN AYINI ve BAYRAMINI tebrik eder selamların en güzeli Alemlere Rahmet Olarak Gönderilen MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V.) ve ona tabii olup yolundan gidenlerin üzerine olsun...


Cumhur İSTEKLİ


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım

GOOGLE ÖZEL ARAMA

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Paylaş :
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
Bu sayfa 0.04 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.