İstanbul'un asırlık binaları kitapta toplandı

İBB Kültür AŞ, 4. yüzyıldan bugüne İstanbul'un tarihine damgasını vuran 100 binayı bir kitapta topladı.

İstanbul'un asırlık binaları kitapta toplandı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'de tarihin sessiz tanıkları olan binalar hakkında çarpıcı bilgilerin derlendiği ''İstanbul'un 100 Binası'' kitabı meraklısını bekliyor. Araştırmacı-yazar Rose Mary Samanoğlu hazırladığı kitap,sivil mimariden askeri mimariye, kalıntıları günümüze kadar ulaşmış ya da halen kullanılmakta olan ve İstanbul'un hatıralarına tanıklık eden yapıları içeriyor.

Eserde, 4. yüzyılda Roma döneminde inşa edilen Bozdoğan Kemeri, dünyanın ilk kulelerinden Galata Kulesi, Osmanlı Devleti'nin ilk sanayi kuruluşlarından Tophane-i Amire, 3. Murad'ın ''N'olaydı şu kasır Saray-ı Amire'de yapılmış olaydı'' dediği Sinan Paşa Köşkü, 3. Selim tarafından Nizam-ı Cedid ordusu için yaptırılan Selimiye Kışlası, hafızalardan silinmeyen Hababam Sınıfı'nın çekildiği Adile Sultan Kasrı, İstanbul'un ilk toplu konutları olan Tayyare Apartmanları, prefabrik bir yapı olarak inşa edilen Stefan Bulgar Kilisesi, demir yolu ağlarının başlangıcı olan Haydarpaşa Garı, İstanbul'da sadece konser verilmek üzere inşa edilen ilk yapı Cemal Reşit Rey Konser Salonu ve günümüzde inşa edilmiş modern mimari yapılar dikkat çekiyor.

istanbulajansi.com


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

İstanbul

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir