Avrasya Tüneli, İstanbul trafiğine rahatlama getirecek

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Asya ile Avrupa'yı deniz tabanının altından karayolu tüneliyle birleştirecek Avrasya Tünelini, Güney Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Jeon Tae-Dong ve yüklenici firma yetkilileriyle birlikte gezerek bilgi aldı.

Avrasya Tüneli, İstanbul trafiğine rahatlama getirecek
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Avrupa ve Asya kıtasını birleştirecek Avrasya Tüneli'nin inşaatı Boğazın yarısına kadar ulaştı. 2 yıl içinde hizmete girmesi planlanan Tünel'den araçla geçiş 10 dakika sürecek ve 4 dolar ücret ödenecek. Tünel çalışmasıyla ilgili açıklama yapan Başkan Türkmen, ''Belki İstanbul trafiğini yüzde yüz çözmeyecek ama büyük rahatlama getirecek.'' dedi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ''Avrasya Tüneli, belki İstanbul trafiğini yüzde yüz çözmeyecek ama büyük rahatlama getirecek'' dedi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Asya ile Avrupa'yı deniz tabanının altından karayolu tüneliyle birleştirecek Avrasya Tünelini, Güney Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Jeon Tae-Dong ve yüklenici firma yetkilileriyle birlikte gezerek bilgi aldı.

İstanbul trafiğine büyük rahatlama getirmesi beklenen Avrasya Tüneli Projesi kazı çalışmaları tam gaz devam ederken, tünelin Anadolu Yakası Haydarpaşa Numune Hastanesi arkasında bulunan girişindeki merkez şantiyede ziyaretçilere Tünel hakkında maket üzerinde bilgi verildi. Daha sonra Güney Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Jeon Tae-Dong, Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen ve beraberinde yardımcıları ile birlikte çalışmaları yerinde görüp bilgi almak için tünelin içine girdiler.

Avrasya Tüneli Projesi kazı çalışmaları tam gaz devam ederken, tünelin Anadolu Yakası Haydarpaşa Numune Hastanesi arkasında bulunan girişindeki merkez şantiyede ziyaretçilere Tünel hakkında maket üzerinde bilgi verildi.

Başkan Türkmen ve beraberindeki heyet, gerekli güvenlik tedbirleri alındıktan sonra araçlarla kazı çalışmalarının sürdüğü alana yaklaşık 1.5 km içeri girerek ulaştılar.

Burada yüklenici firmalardan birisi olan ATAŞ A.Ş'nin İnşaat Mühendisi Emin Karaman, projenin işleyişi hakkında sunum yaptı. 2013 yılında başlanan çalışmaların 48 ay boyunca devam edeceğini belirten Karaman, 2016 yılı sonunda projeyi bitireceklerini söyledi.

Avrasya Tüneli projesi için özel olarak dizayn edilip inşa edilen TBM, dünyadaki en büyük 6. Kazı çapı sahip olma özelliği de taşıyor.

Dünyada tünel kazma makineleri arasında en gelişmiş olduğu vurgulanan TBM hakkında ziyaretçilere bilgiler verildi. Avrasya Tüneli projesi için özel olarak dizayn edilip inşa edilen TBM, dünyadaki en büyük 6. Kazı çapı sahip olma özelliği de taşıyor.

Tamamlandığında toplam uzunluğu 14.6 kilometre olacak projede 1400 kişinin gece gündüz vardiyalar halinde çalıştığı vurgulandı. İki yaka arasındaki varış süresini 15 dakika indirecek projede tünelin yüksekliğinin  2.75 araç gabarisi olduğu belirtildi. Anadolu'dan Avrupa'ya alt kattan, Avrupa'dan Asya'ya geçişlerin üst kattan olacağı ve sadece otomobil ve küçük minibüslerin kullanabileceği tünelde kamyon ve otobüsler geçiş yapamayacak.

Başkan Hilmi Türkmen, projenin İstanbul trafiğini yüzde 20 ile 30 arasında rahatlatmasının beklendiğine vurgu yaptı.

YÜZDE YÜZ ÇÖZMEYECEK AMA BÜYÜK RAHATLAMA GETİRECEK

Güney Kore'de yayın yapan bir TV kanalına röportaj veren Başkan Hilmi Türkmen, projenin İstanbul trafiğini yüzde 20 ile 30 arasında rahatlatmasının beklendiğine vurgu yaparak ''Belki İstanbul trafiğini yüzde yüz çözmeyecek ama büyük rahatlama getirecek. Türkiye'de trafiğe her gün binlerce yeni araç katılıyor. Bu bakımdan irdelendiğinde Avrasya Tüp Geçiş Projesi, trafiğe ciddi bir nefes aldıracak'' dedi. Türkmen, röportajında Güney Koreli dostlarına selam ve sevgilerini gönderirken, ''Sizin aracılığınızla Kore'deki dostlarımızı açılış töreninde aramızda görmek istediğimiz mesajını da vermek istiyoruz'' diyerek sözlerini noktaladı.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

İstanbul

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir