İstanbul'un 100 Ressamı Bu Kitapta

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'un yüz ressamını bir kitapta topladı.

İstanbul'un 100 Ressamı Bu Kitapta
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İstanbul, enfes doğasıyla olduğu kadar günlük yaşamı, törenleri ve gelenekleriyle de yüzyıllarca yerli ve yabancı ressamlara esin kaynağı olmuştur. İstanbul; Sarayburnu, Haliç, Pera, Galata, Boğaziçi, sıcak bir Üsküdar sokağı, mezarlıklar, törenler, anıtsal mimari örnekleri, kahvehaneler, sokak satıcıları ve mesire yerleriyle bir gravürde, bir minyatürde, bir tuvalde küçük kesitler halinde yer almıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'un yüz ressamını bir kitapta topladı.

Kitapta yer alan Flaman asıllı sanatçı Pieter Coeck van Aalst'ın İstanbul panoraması, Venedikli haritacı Giovanni Andrea Vavassore'nin harita tarzında betimlediği İstanbul görünümü ve Danimarka asıllı ressam Melchior Lorichs'in 11m. uzunluğunda ve 21 parçadan oluşan İstanbul panoraması ilk örnekler olarak önem taşır. Bu resimler, 16. yüzyıl İstanbul'unun görsel belgeleridir. Osmanlı nakkaşlarının minyatür üslubundaki İstanbul betimlemeleri de 16. yüzyıl İstanbul'unu farklı bir yorumla belgeler. İstanbul'un 100 Ressamı'nda 17. yüzyıldan itibaren Batılı ressamların İstanbul hayatı üzerinden Doğu tahayyülleri, 20. Yüzyılın ilk yarısında bir kısmı Sanayi-i Nefise Mektebi'nden mezun olmuş, Avrupa'da resim eğitimi almış Türk ressamların eserleri, Cumhuriyet döneminin usta isimleri de bir araya getirilmiştir.

İstanbul'un 100 Ressamı, kenti betimleyen yerli ve yabancı sanatçıların kısa özgeçmişlerini ve yapıtlarını okuyucuya sunarken, bu sanatçıların kentin sosyal yaşamına dair gözlemlerinin yansıdığı eserlerle, 15. yüzyıldan günümüze kadar çok yönlü bir İstanbul panoraması da ortaya koymaktadır.


İstanbul Ajansı


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

İstanbul

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir