Saf meyve suyuna ilave şeker yasağı

Üzerinde "yüzde yüz meyve suyu" yazan saf meyve sularında, Avrupa Birliği Meyve Suyu Birliği hükümlerine uyum sağlamak amacıyla şeker ilavesi kaldırılıyor.

Saf meyve suyuna ilave şeker yasağı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Avrupa Birliği Meyve Suyu Birliği hükümlerine uyum amacıyla Türkiye'de, "yüzde 100 meyve suyu" diye isimlendirilen meyve sularına şeker ilavesi kaldırılıyor. Düzenlemenin ardından bu kategoriye giren içeceklere şeker katılamayacak. Nektar, aroma, toz ve meyveli içeceklerde ise şeker kısıtlaması olmayacak. Bakanlık kaynaklarının, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin kaliteyi artıracağı düşüncesinde olduğu ve uygulamayı desteklediği ifade ediliyor.

Üreticilerin talebi dikkate alındı

Yaklaşık bir milyon ton meyvenin işlendiği sektörde uygulama ile yüzde 100 meyve sularından su ve şeker ilavesi tamamen kaldırılacak. Meyve suyu piyasasında 5 çeşit ürün bulunuyor. "%100" diye tabir edilen meyve sularının tamamı meyveden imal ediliyor. Yönetmelikte bu kategorideki içeceklerin tatlandırılması için şeker ilavesine izin veriliyor. Yeni yapılacak düzenleme ile bu meyve sularına ilave şeker katılması üreticilerin talebi dikkate alınarak kaldırılıyor.

Meye suyu dışında kısıtlama yok

Halkın genel olarak meyve suyu diye adlandırdığı kategoriye meyve suyu, meyve nektarı, aromalı içecek, meyveli içecek ve toz içecek olmak üzere toplam 5 çeşit ürün giriyor. Aromalı içecekte meyve bulunmuyor. Suyun içine aroma katılarak elde ediliyor. İnsanlar bunu da meyve suyu olarak alıp tüketebiliyor. Meyve suyu ise yüzde 100 meyveden imal ediliyor. Yeni düzenlemenin meyve suyu dışındaki içeceklerde şeker ilavesine bir kısıtlama olmadığı ifade ediliyor.

Kalite artacak

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Genel Sekreteri Ebru Akdağ, değişiklik talebinin kaliteyi sağlamak amacıyla meyve suyu üreticilerinden geldiğini kaydetti. Üreticilerin normalde yüzde 100 meyve suyuna şeker katmadığını belirten Akdağ, "Yönetmeliğe göre tat dengesini sağlamak için miktarı yönetmelikte belirtildiği kadar şeker katılabileceği belirtiliyordu. Üreticiler buna ihtiyaç görmediği için ekstra olarak bunu kullanmıyorlardı" dedi.

Ebru Akdağ, "Avrupa Birliği Meyve Suyu Birliği direktifi yayınlandı. Şimdi aynı şekilde biz de uyum çerçevesinde bu yönetmelikteki değişiklikleri kendi yasamıza yansıtıyoruz. Artık yüzde 100 meyve suyuna tat dengesi sağlanmak için dahi olsa şeker katılmayacak" dedi.


İstanbul Ajansı


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Yaşam

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir