Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye

Rum Mehmed Paşa Camii

Üsküdar'da Boğaz'a, Haliç'e, Beyoğlu'na ve Marmara'ya hâkim güzel bir yamaca kurulan Camii'dir.

Rum Mehmed Paşa Camii
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
Paylaş :

Üsküdar'da Boğaz'a, Haliç'e, Beyoğlu'na ve Marmara'ya hâkim güzel bir yamaca kurulan Rum Mehmed Paşa Camii 25 Nisan 1340 yılında İstanbul'daki cami ve mescidleri tasnif eden ve sınıflandıran resmi bir vakıflar defterinde, dördüncü sınıf camiler arasında, 107 numarada kayıtlıdır.

Camiin iki ulu kapısı vardır. Camiin son cemaat yeri devşirme altı sütun üzerine oturtulmuş, beş kubbe tarafından örtülür. Bu kubbeler yıkılmıştı. Buraya ahşap bir saçak yapılmıştı. 1945 yılından sonra tamir edilirken kubbeleri yenilenmiştir. Soldan iki sütun eklidir. Son sütun dört parçadan oluşmuştur. Böyle direklere bindir direk derler. İstanbul'daki (Binbir direk) adlı Bizans sarnıcı böyle üst üstüne bindirilmiş sütunlarla yapıldığı için adına "bindir direk" denilmişti. Sonra halkın ağzında "binbir direk" şeklini almıştır.

Topkapı Sarayı'nda bulunan bir vesikada sarnıcın adı doğru yazılmıştır. Esasen sarnıçta binbirdirek olmadığı için şimdiki adın yanlışlığı ortaya çıkar. Soldaki son sütun dört parça başka başka cinsten taş üst üste bindirilerek yapılmıştır. Bu direklerin başlıkları düz ve çok basittir. Küp yavrusuna benziyor. Ya üstlerinde güvercin kabartmaları ve akant yaprakları bulunan Bizansî sütun başlıkları basitçe kazınmak, veyahut alelacele adi taş oyulmak suretiyle yapılmıştır. Sütunlar ak ve pembe dalgalı mermerlerdir. Sütunların bazılarında vaktiyle parmaklık geçirilmek için açılmış delikler görülür. Cami taştan yapılmıştır. Taş minaresi sağındadır. Minarenin şerefe altı istalaktitlidir. Şerefe şebekesinde altışar şualı yıldızlar vardır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  GOOGLE ÖZEL ARAMA

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Paylaş :
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.