Plansız açılan AVM'ler birer birer kapanıyor

Mantar gibi çoğalan dev bütçeli alışveriş merkezleri (AVM), ayakta durmakta zorlanıyor.

Plansız açılan AVM'ler birer birer kapanıyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Mantar gibi çoğalan dev bütçeli alışveriş merkezleri (AVM), ayakta durmakta zorlanıyor. Bir bölümü tamamen kepenk kapatan AVM'lerin bazıları hastane, dershane ve otele dönüşüyor.

400 milyon dolarlık yatırımla Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezlerinden olan ORA AVM şu an kapalı. 20 milyon dolarlık Fox City iflas etti ve hastaneye dönüştürülmesi gündemde. 100 milyon dolar yatırımla Beylikdüzü'nde açılan Taksit Center, 'Bit Pazarı' oldu. İstanbul Güneşli'deki Hayat Park AVM artık bir eğitim kampüsü. İstanbul Mecidiyeköy'deki Astoria için marka karması yenileme görüşmeleri yapılıyor. Ankara'daki değeri 15 milyon olan Maltepe AVM ise sosyete pazarı. AVM Yatırımcıları Derneği'nin verilerine göre yedi yılda, İstanbul'da 26, Ankara'da 5, Muğla'da 2; Bursa, Mersin, Gaziantep, İzmir, Balıkesir, Denizli, Sivas ve Tekirdağ'da 1'er olmak üzere 41 AVM kapandı.

Mantar gibi çoğalan dev bütçeli alışveriş merkezleri (AVM), ayakta durmakta zorlanıyor.

Uluslararası kriterlere göre AVM'lerin 20 bin metrekarenin üzerinde olması gerekiyor. Kapanan 41 AVM'den sadece 6'sı bu kritere sahip. EVA Gayrimenkul Değerleme ile araştırma şirketi Akademetre'nin hazırladığı rapora göre Türkiye'de 48 ilde toplam 299 AVM şu an aktif durumda. Önümüzdeki dönemde bu sayının 330'a çıkması bekleniyor.

AVM sahibi illerin sayısının 2015 yılına kadar 60'a yükselmesi bekleniyor. 60 ilde toplam 110 yeni AVM açılacağı tahmin ediliyor. Tahminler 8,3 milyon metrekare olan kiralanabilir AVM alanının ise 10 milyon metrekareyi aşacağı yönünde. Yapılması planlanan yeni AVM'ler ile Türkiye'deki toplam AVM sayısı 409 olacak.


Zaman


Puan Ver 0Puan Ver 0Puan Ver 0Puan Ver 0Puan Ver 0

Türkiye

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir