İstanbul'a Central Park geliyor

Çırpıcı Çayırı ve Veliefendi Hipodromu'nun da içinde bulunduğu alana yaklaşık 3 milyon kişinin kullanabileceği park yapılacak

İstanbul'a Central Park geliyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çırpıcı Çayırı ve Veliefendi Hipodromu'nun da içinde bulunduğu alana yaklaşık 3 milyon kişinin kullanabileceği bir parkın yapılmasını planladıklarını belirterek, 2 seneden beri bu konu üzerinde bir çalışma olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sultanahmet Meydanı'nda sahur yapan vatandaşların sofralarına konuk oldu.

Topbaş, Çırpıcı çayırı ve Veliefendi Hipodromu'yla ilgili sit alanı ilan edilmesi veya tescillenmesi konusunda bir müracaat üzerine belediyenin de iki yıldan beri yapmakta olduğu bir çalışma olduğunu belirterek, ''Özellikle geçmişte Çırpıcı Çayırı olarak bilinen büyük alanda Büyükşehir Belediyesi'ne, İSKİ'ye ve özel sektöre ait alanlar var. Bunları birleştirmek suretiyle büyük bir park yapabilir miyiz? Çırpıcı çayırı gerçekten bölgenin o coğrafyanın 2-3 milyon insanın kullanabileceği ciddi anlamda büyük bir kent parka ne getirebilir miyiz düşüncemiz vardı. Toplamda 500 bin metrekarelik bir alan. Bu konuda 2 yıldır bir çalışma yapıyorduk özel bölümleri, özel sektöre ait olanları kamulaştırma imkanı olabilir mi diye ama çok kıymetli araziler. Bu arada Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın bir ihalesi çıktı. Bir bedel bulundu ciddi rakamlara çıktı bunun üzerine biz düşüncelerimizi Başbakan'a ilettik. Böyle bir projenin doğru olduğunu ve desteklediğini söyledi. Bu gelişmelerin sonrasına Çevre ve Şehircilik Bakanımızla bu konuyu görüştük. Sağ olsun onlarda bir noktada fedakarlık yaptılar. Bir değere ulaşmış ellerinde olan bir yeri bize maliyetine vermeyi kabul ettiler. Artık bu konuda devir noktasına kadar geldik'' dedi.

Çırpıcı Çayırı ve Veliefendi Hipodromu'nun da içinde bulunduğu alana yaklaşık 3 milyon kişinin kullanabileceği park yapılacak

BAŞKAN'IN 1958 GEZİ'Sİ...

ÖZEL SEKTÖR'E AİT ALANLAR DA ALINACAK

Topbaş, bölgedeki özel sektöre ait olan yerleri de almak istediklerini ifade ederek şunları kaydetti:

''Özel sektöre ait olan yerler başta pazarlıkla, olmazsa kamulaştırma şekliye... Büyük bir alanı. Burada 500 bin metrekareden bahsediyoruz, Çırpıcı Çayırı olarak. Ardından Veliefendi alanını da tescillendikten sonra yapı yapılamaz hale gelse, 1 milyon metre kare gibi büyük bir alana bölge kavuşmuş olacak. Bu İstanbul kent merkezinde en büyük olarak söyleyebileceğimiz bir alan. Central Park gibi buna benzer Avrupa kentlerinde gördüğümüz gibi önemli bir park olacak.

Bir yapı marketin kullandığı, Büyükşehir'e ait imarlı olan alanı da, zaten geçtiğimiz İBB Meclisi'nde bu imarı kaldırarak adımı atmıştık. Böylece bölgede önemli bir bölge parkı ortaya çıkacak. 2-3 milyonluk bir coğrafyanın ortak kullanım alanına, yani Bakırköy, Zeytinburnu, Güngören ve Bahçelievler'in bölge öncelikli ama bütün coğrafyanın önemli bir parkı haline gelecek. Bir tramvayla ulaşım var, diğer ulaşımlar ve deniz ulaşımı olan bir bölge olduğu için İstanbul'da özellikle Avrupa yakasının kullanabileceği kent içi büyük bir parka kavuşmuş olunacak.''

''KUŞ DİLİ ÇAYIRI'DA PARK OLACAK''

Topbaş, bu projeye benzer yeni projeleri olduğunu ifade ederek, ''Buna benzer İstanbul'da çalışmalarımız var. Birilerinin iddia ettiği gibi yeşil alanları imara açmak değil çok kıymetli belki milyarlarla bahsedebileceğimiz değerdeki bu arazileri halkımızın kullanımına sunacak çalışmalar yapmaktayız. Bu daha bir başlangıçtır. Geçtiğimiz ay ki meclisimiz de Kuşdili Çayırı olarak bilinen ama çayırlıktan esamisi okunmayan tamamen beton ve otopark olarak kullanılan, geçmişte salı pazarı diye bilinen ve yoğun trafiği etkileyen bölgeye biz bir plan yapmıştık. Bunun üzerine bir takım itirazlarda vardı. Biz orasını da tamamen bir çayıra dönecek şekilde imarını kaldırarak kentin kazanımını sağladık. Benzer çalışmalarımız devam edecektir'' şeklinde konuştu.


Akşam


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

İstanbul

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir