Boğaziçi Köprüsü 2014 Yazında Bakıma Alınacak

Bakım esnasında yatay salınımlı halatların, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki gibi dikey hale getirilmesiyle köprünün görünümü de değişecek.

Boğaziçi Köprüsü 2014 Yazında Bakıma Alınacak
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bakım esnasında yatay salınımlı halatların, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki gibi dikey hale getirilmesiyle köprünün görünümü de değişecek.

40 yıldır hizmet veren köprüde geniş çaplı bakım, onarım ve yapısal takviye çalışmaları yapılacak. Haziran ayında askıya çıkacak ihalenin ardından malzeme tedariki sağlanacak. Büyük bölümü yurt dışından yapılacak tedarikten sonra tabliyenin asfalt değişim çalışmaları yapılacak.

2014 yazı başında okulların kapanmasının ardından başlayacak çalışmaların okullar açılmadan bitirilmesi planlanıyor. Diğer bazı köprü elemanlarının yenilenmesi de aynı zamanda yapılacak. Çalışma kapsamında üst yapıyla köprüdeki diğer elektrik aksam değiştirilecek. Tabliyeyle kuleler arasına da izolatörler konulacak.

Trinidad Tobago asfaltı
Köprünün sallanma veya deprem sırasında zarar görmesini engellemek amacıyla da köprü ayaklarına enerji sönümleyici damperler yerleştirilecek. Kule asansörleri ve elektrifikasyon sistemleri de yenilenecek.

En son 1991 yılında değiştirilen köprü üzerindeki asfalt da yenilenecek. Köprünün asfaltında, Trinidad Tobago'dan gelen, gölden çıkarılan düşük penetrasyonlu kaya asfaltı kullanılacak. Petrol ürünü olmayan bu göl asfaltı ile normal yollarda kullanılan asfalt karıştırılarak sert, yüksek mukavemetli ve 4 santimetre kalınlığında mastik asfalt uygulaması yapılıyor. Yaklaşık 26 bin metrekarelik yüzeyde uygulanacak olan bu asfalt uygulanmadan önce mevcut asfalt ve izolasyon sistemi sökülecek, çelik tabliyede paslanma kontrol edilecek ve izolasyon sistemi yenilenecek.

2'şer şerit açık kalacak
Asfalt değişimi sırasında yol, asgari iki gidiş iki geliş olarak hizmet verecek. Askı halatların değişimi sırasında da trafiğin tamamı kapatılmayacak. Kabloların tabliye bağlantıları, trafiğin en aza indiği gece saatlerinde kenardaki birer şerit kapatılarak yapılacak. İnşaatta, çeliğin 10 katı kadar mukavemetli özel öngerme çeliği kullanılacak.

İhaleyi alan firma, üretimi Çin, Japonya, İspanya, İtalya, Almanya gibi ülkelerde yapılan askı halatları, Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinin yapacağı kontrollerin ardından verilecek onay doğrultusunda yurt dışından getirecek. İhalenin ardından, trafiği aksatmayacak işlere hemen başlanılacak.

Kablolar dikey olacak
İlk dizaynında köprünün yatay salınımıyla oluşacak darbe etkilerini azaltmak amacıyla çapraz halat kullanılan köprünün 40. yıl bakımında, bu halatlar dikey hale getirilecek. Hizmet veren bir köprüde çapraz halatları inşa etmenin zorlukları nedeniyle Boğaziçi Köprüsü'nün halatlarının Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gibi, dikey olması düşünülüyor. Böylece köprü görünümü değişecek.


İstanbul Ajansı


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

İstanbul

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir