Kentsel Dönüşüm, Rantsal Dönüşüm Olmasın

Kentsel dönüşüm İstanbul'da kenti düşünenler ile rant isteyenler arasında farklı uygulamalara sahne oluyor.

Kentsel Dönüşüm, Rantsal Dönüşüm Olmasın
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Kentsel dönüşüm İstanbul'da kenti düşünenler ile rant isteyenler arasında farklı uygulamalara sahne oluyor. Kadıköy, Şişli, Beşiktaş, Sarıyer gibi semtlerde müteahhitler ile ev sahipleri arasında milyonluk anlaşmalar yapılıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''İktidarımıza mal olsa da yapacağız'' kararlılığıyla yasalaşan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun, İstanbul'da iki ayrı görüntü yarattı. Zeytinburnu, Fatih, Esenler, Bağcılar, Güngören, GOP, Ümraniye, Kağıthane'de vatandaşlar belediyeye giderek deprem riski ve çarpık yapılaşmaya karşı evlerini dönüştürüyor. Kadıköy, Şişli, Beşiktaş, Sarıyer, Maltepe'de ise müteahhitlerin kapısını çaldığı ev sahipleri büyük anlaşmalara imza atıyor. Mühendislik görmemiş binaların çarpık yapılaşmayla inşa edildiği Zeytinburnu, Fatih, Esenler, Bağcılar, Güngören, Ümraniye, Kağıthane'de dönüşüm amacına uygun yapılırken, çoğunu eski meslek örgütü ve kooperatiflerin planlara uygun yaptırdığı Kadıköy, Şişli, Beşiktaş, Sarıyer, Maltepe'de farklı şeyler yaşanıyor.

Yasa amacından saptırılıyor
Yasanın kolaylıklarından faydalanarak kat karşılığı arayışına giren müteahhitler gözlerine 6-7 katlı, büyük bahçeli, otoparklı binaları kestiriyor. Kadıköy Bağdat Caddesi, Kozyatağı Bayar Caddesi, Maltepe-İdealtepe ve Sarıyer-İstinye gibi yerlerde deniz görecek şekilde planlarını 30 kat ve üzerine göre yapan müteahhitler ev sahiplerine milyon dolarlık anlaşmalar sunuyor.

Üsküdar Belediye Başkanı ve İnşaat Mühendisi Mustafa Kara, Üsküdar'ın büyük bölümünün denize cephesi olması nedeniyle Boğaz kanunlarından yararlanarak yüksek yapılaşmaya izin vermediğini belirtti. Kara, ''Ama bu demek değil ki sizin belediyeniz bundan etkilenmiyor. Ataşehir'deki, yüksek emsaller nedeniyle yapılaşmada altyapı eksik, otopark sorunu var'' dedi.


Star Gazete


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

İstanbul

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir