Boğaz Köprüsü değişiyor mu?

En geç 2014'te büyük onarıma alınması öngörülen Boğaziçi Köprüsü'nde, 256 adet askı halatı tümüyle değiştirilecek.

Boğaz Köprüsü değişiyor mu?
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Karayolları Genel Müdürlüğü'ne danışmanlık hizmeti veren ABD'li müşavirlik şirketi Parsons International, Boğaziçi Köprüsü'nün onarımı konusunda 2 seçenek sundu. Şirketin ilk önerisi, ''Çelik halatlar yenisiyle değiştirilir ve şimdiki gibi çapraz monte edilir'' oldu.

İkinci önerisiyse ''Halatlar, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde olduğu gibi düşey hale getirilebilir. Bu durumda, kullanılacak halat sayısı azalacağı için maliyet göreceli olarak düşer. Köprüde halat değiştirme işlemi daha kısa sürede biter'' düşüncesiydi.

Seçenekler masada
Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, çapraz ve düşey halat tiplerinin teknik ve güvenlik yönleriyle değerlendirildiğini belirterek, ''Çapraz halat, sağa ve sola salınımlarda, bu salınımların köprüye zarar vermesini önleyen bir özellik gösteriyor. Düşey halat olursa, bu salınımların yaratacağı etkiyi önlemek için stopper'lar (sönümleyici) yapılması gündeme gelecek. Elbette, bunların maliyet boyutu da söz konusu. Önemli olan en güvenilir biçimde köprünün onarılması ve halkın hizmetine sunulması'' dedi.


İstanbul Ajansı


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

İstanbul

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir