Kentsel Dönüşüm Projesi için düğmeye basıldı

Kentsel Dönüşüm Projesi'nde öncelik İstanbul ve İzmir'de...

Kentsel Dönüşüm Projesi için düğmeye basıldı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İlk aşamada hedef; 6 milyon konutu yıkmak. Riskli yapıların yıktırılması görevi öncelikle yapı maliklerine ait olacak. Eğer kendilerine verilen 30 ile 60 gün arası sürede, sahipleri yapılarını yıktırmazsa, devreye idari makamlar girecek. Yapıların yıkımı, sahipleri tarafından bir şekilde engellendiği taktirde de, o kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmak mümkün olacak.

Röntgenleri çekilecek olan bina ve şehirlerde, deprem sınırı; 6.5 Yani 6.5 şiddetindeki depreme dayanamayan bütün yapılar yıkılacak. Yeni yapılacak olan yapılarda ise; enerji tasarrufu sağlayacak şekilde inşa edilmesi ön planda tutulacak.

Kentsel dönüşüm alanlarının belirlenmesi görevini, il genel ve belediye meclisleri gerçekleştirecek. Belirlenen karar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teklifiyle Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Ve kabul görürse dönüşüm başlayacak.

Yapı sahiplerini en çok ilgilendiren husus ise; yeni evlere nasıl yerleşecekleri, bu süre zarfında nerede kalacakları.. Proje içinde bütün detaylar A'dan Z'ye düşünüldü. Yapılan yıkım masraflarını karşılayacak olan kişiler, yapı sahipleri olacak. Tespit edilen masrafa karşı, maliklerin 15 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunuyor. Anlaşma yoluyla evlerinden tahliye edilenlere kira yardımı yapılacak. Projeye itiraz edenlere karşı bazı yaptırımlar da uygulanacak. Örneğin; yıkılması kararlaştırılan riskli yerlere elektrik, su ve doğalgaz hizmetleri verilmeyecek. Bunun yanı sıra, yapılacak konut ve iş yerlerinin parasal değerleri, sosyo-ekonomik durumlar gözetilerek belirlenecek. Hak sahipleri bu duruma göre borçlanacak veya alacaklı olacak.

Güçlendirme Kredisi
Belediyelere her türlü ödeneğin yapılacağı projede, eğer kanunun kapsamadığı yapılari sahipleri tarafından güçlendirilmek istenirse, o sahiplere de projenin özel hesabından ''Güçlendirme Kredisi'' verilecek. Yasayla birlikte vatandaşla, proje uygulayıcılarının sık olarak ihtilafa düşme ihtimali de göz önünde bulunduruldu. Buna göre; bilirkişi sayısı artırıldı.

İktidarı kaybetmek pahasına proje uygulanacak
Başbakan Erdoğan'ın ''İktidarı kaybetmek pahasına proje uygulanacak.'' Sözünü vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar , ''Bunu mutlaka yapacağız. Dönüşümde her türlü tasarruf hakkı oradaki parsel sahiplerinin olacak. Ancak çoğunluğun menfaati ne ise herkes buna uyacak. Uymayan kişinin hakkı açık artırma ile anlaşma sağlayan diğer hissedarlara satılacak. Diğer hissedarlaralamazsa o zaman devlet gerçek değer üzerinden yeri alacak. Devletin asli görevi vatandaşın hakkını korumak. Hiç kimseye rant sağlamadık. Koruyup kollayacağımız kesim fakir fukara'' dedi.

İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Kentsel Dönüşüm Projesi'nde öncelik İstanbul ve İzmir'de...

Projede amaç, hiç kimse mağdur edilmeden uygulanabilirliği sağlamak. Bu kapsamda, konut verilene kadar gecekondu sahiplerinin evleri yıkılmayacak.

İstanbul ve İzmir'de start alan uygulama daha sonra Sakarya, Bolu, Kütahya, Simav, Bursa, Van'a kadar uzayacak. Proje uygulanırken belediye, parti ayrımı yapılmayacak. Hangi Parti hazırız derse, o belediyede Kentsel Dönüşüm başlayacak.


Kanal A


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

İstanbul

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi :
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir