1.3 milyar liralık KamuMobil!

Bakan Şimşek, TBMM Genel Kurulu'nda CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın kamuya taşıt alımı ve lojmanlarla ilgili sözlü soru önergesini yanıtladı.

1.3 milyar liralık KamuMobil!
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, merkezi yönetim kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları tarafından bu yıl toplam 1 milyar 300 milyon lira tutarında araç alınacağını, lojmanların bakım ve onarımlarına da 129 milyon lira harcanacağını söyledi.

Bakan Şimşek, TBMM Genel Kurulu'nda CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın kamuya taşıt alımı ve lojmanlarla ilgili sözlü soru önergesini yanıtladı. Merkezi yönetim kapsamındaki idarelerde 2011 Haziran ayı itibariyle 86 bin 479 taşıt, 236 bin 811 lojman bulunduğunu belirten Şimşek, ''2012 yılında taşıt alımlarına 1.3 milyar lira, lojman bakım ve onarımlarına 129.2 milyon lira ödenek ayrılmıştır'' dedi.

Şimşek, lojmanlarla ilgili ödeneğin içerisinde büyük onarımların da bulunduğunu vurguladı.

Bakan Şimşek, merkezi yönetim kapsamındaki idarelerin 2012 bütçesinden 3 bin 743 adet araç alacaklarını belirtti. Şimşek, bu idarelerin ayrıca kendi öz gelirlerden 24, özel ödenekten 51, bütçe ve Avrupa Birliği katkısıyla 30, yurt dışı hibeden 61, yurt içi hibeden bin 803, döner sermayeden 729 ve il özel idare bütçesinden 35 olmak üzere toplam 6 bin 476 adet taşıt alacaklarını belirtti.

GÜVENLİK VE SAĞLIK AĞIRLIKLI
Şimşek, taşıt alımlarının binek araçtan ziyade ağırlıklı olarak güvenlik ve sağlık hizmetlerine yönelik olduğunu, lojman alımlarının ise öncelikle güvenlik ve terör sorunlarının yaşandığı bölgelerde olduğunu vurguladı.

Maliye Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre, söz konusu araçların bin 816'sı Sağlık Bakanlığına, 953'ü Emniyet Genel Müdürlüğü'ne, 518'i Jandarma Genel Komutanlığına, 517'si Milli Savunma Bakanlığı'na, 451'i Milli Eğitim Bakanlığı'na ait bulunuyor. Sağlık Bakanlığı'na alınacak araçların bin 250'sinin ise ambulans olduğu bildirildi.

''FİYAT 276 BİN, 3 YILLIK KİRA 274 BİN EURO''
Görüşmeler sırasında CHP'li Mahmut Tanal, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay Başkanları için kiralanan BMW 760 i Long tipi araçları gündeme getirdi.

Tanal, Bilgi Edinme Kanunu uyarınca edindiği bilgilere göre, söz konusu araçların aylık kirasının 7 bin 600 euro olduğunu ve üç yıllığına kiralandıklarını belirtti. Araçların üç yıllık kira bedelinin 273 bin 600 euro olduğunu kaydeden Tanal, Borusan'dan aldığı fiyata göre bu araçların şu anki fiyatının da 276 bin euro olduğunu anlattı.

Tanal, ''Eğer bu aracı satın almış olsaydım o kirayla zaten bunun mülkiyeti bana geçecekti, devlet olarak bize geçecekti'' diye konuştu.

YENİ TAŞIT KANUNU GELİYOR
Şimşek, bunun üzerine, araç kiralamalarının Maliye Bakanlığı olarak kendisinin onayına gelmediğini belirtti. Taşıt Kanunu'na göre kiralamanın ekonomik ve rantabl olması gerektiğini vurgulayan Şimşek, ''Kiralama mı, satın alma mı, bunun iyi bir şekilde karşılaştırılması lazım'' dedi.

Şimşek, kamuya taşıt alımı, kullanımı ve kiralanması konusunun yeniden düzenlenmesi için hazırladıkları taşıt kanunu tasarısını da kurumların görüşüne sunduklarını söyledi. Şimşek, ''Bu konulardaki sıkıntıları açık ve net bir şekilde çözecek, kamuda taşıt kullanımını ciddi bir düzenlemeye tabi tutacak, bu türden muhtemel potansiyel yanlış uygulamaları da engelleyecek yeni bir taşıt kanununu görüşler tamamlanır tamamlanmaz Meclisimize sevk edeceğiz'' diye konuştu.

86 bin 479 taşıt, 236 bin 811 lojman
Belediyeler dışındaki kamu kurumları tarafından bu yıl 1.3 milyar liralık taşıt alınacak. Bu taşıtların büyük bir kısmı güvenlik ve sağlık hizmetlerine tahsis edilecek. Maliye Bakanı devletin elinde Haziran 2011 itibarıyla 86 bin 479 taşıt, 236 bin 811 lojman bulunduğunu açıkladı.


Habertürk


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Türkiye

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir