Yeni Metro hatları 2013'te bitecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metro hatlarını 2013 yılında tek tek hizmete almayı planlıyor.

Yeni Metro hatları 2013'te bitecek
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metro hatlarını 2013 yılında tek tek hizmete almayı planlıyor. Kartal-Kadıköy, Ümraniye-Çekmeköy hattı ve Marmaray'la birlikte kentin raylı ulaşım uzunluğunu 30 km artıracak olan çalışmalar arasında Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy, Kartal-Kaynarca ve Yenikapı bağlantıları da yer alıyor.

İstanbul'da metro çalışmaları hızla devam ediyor. Anadolu yakasının ilk metrosu olan Kartal-Kadıköy hattında test sürüşleri yapılırken Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattında inşaat çalışmaları başladı. 29 Ekim 2013'te açılması planlanan Marmaray ile birlikte kentte inşaatı uzun süredir devam eden hatlar da tamamlanacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) yapımını üstlendiği hatların 2013'te tek tek hizmete alınması planlanıyor. Kentin raylı ulaşım uzunluğu 30 kilometre artıracak olan çalışmaların arasında Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Otogar-Bağcılar-Başak-şehir-Olimpiyatköy, Kartal-Kaynarca metrosu, Yenikapı bağlantıları yer alıyor. 2003 yılında İETT'nin yapımına başladığı Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosunun 2008 yılında test sürüşlerine başlanacaktı. Yüzde 89'u tamamlanan hattın açılışı 5 yıl gecikmeli olarak 2013 yılına ertelendi. İBB'ye devredilen hattın tünel inşaatları tamamen, demiryolu, ray ve makas işleri ise büyük oranda tamamlandı. Hatta çalışacak 56 araç depoda bekliyor. Uzunluğu 21,6 kilometre olan hattın yolcu kapasitesi saatte 70 bin kişi. İhalesi 1998 yılında yapılan Aksaray-Yenikapı bağlantı hattının yüzde 75'i tamamlandı. 700 metre uzunluğundaki hat açıldığında Yenikapı'da aktarma yapılarak Gebze'ye kesintisiz olarak ulaşım sağlanacak. Aksaray-Yenikapı bağlantı hattı saatte 35 bin yolcu kapasitesine sahip. İnşaatı tamamlanan ve test sürüşlerinin devam ettiği Kartal-Kadıköy hattı Temmuz 2012'de açılacak. Kartal-Kadıköy Metrosu'nda yolcu taşımaya en geç temmuz ayında başlanacak. Hat 2013 yılında Kaynarca'ya uzatılacak. Yakacık, Pendik ve Kaynarca duraklarının eklenmesiyle Kartal-Kadıköy metrosu 26 kilometre uzunluğunda olacak. Saatte 70 bin yolcu kapasitesine sahip olacak Kartal-Kaynarca arasının fiziki gerçekleşme oranı ise yüzde 35.

Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün yapımı da 2013 yılında tamamlanacak. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO), İstanbul'u Dünya Miras Listesi'nden çıkarmasını gündeme getiren Haliç Metro Geçiş Köprüsü, uzun süre uluslararası düzeyde tartışmalara neden olmuştu. Kentin tarihi silüetini etkileyeceği görüşleri üzerine asma sistem olarak projelendirilen köprüde taşıyıcı kulenin başlangıçta 82 metre olan uzunluğu 50 metreye düşürüldü. UNESCO'nun itirazları nedeniyle yapımı uzayan Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün tamamlanmasıyla birlikte Taksim metrosu Unkapanı'ndan geçerek Yenikapı'ya ulaşacak. Köprünün taşıyıcı ayaklarının montajı devam ederken fiziki gerçekleşmesinin yüzde 47'si tamamlandı. Taksim-Yenikapı arasında devam eden çalışmaların ise yüzde 60'ı tamamlandı. Saatte 70 bin yolcu kapasitesine sahip olacak hattın toplam uzunluğu ise 5,9 kilometre.


Zaman


Puan Ver 4Puan Ver 4Puan Ver 4Puan Ver 4Puan Ver 4

İstanbul

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir