Cumhuriyet başardıklarının üzerine kuruldu

Bugün Cumhuriyet, aslında cennet mekan Abdülhamid Han'ın başardıklarının üzerine kurulmuştur.

Cumhuriyet başardıklarının üzerine kuruldu
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

''Bugün Cumhuriyet, aslında cennet mekan Abdülhamid Han'ın başardıklarının üzerine kurulmuştur. Cumhuriyet projesinin miladı aslında Abdülhamid Han'ın 33 yıl boyunca başardıklarıdır''

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, ''Bugün Cumhuriyet, aslında cennet mekan Abdülhamid Han'ın başardıklarının üzerine kurulmuştur. Cumhuriyet projesinin miladı aslında Abdülhamid Han'ın 33 yıl boyunca başardıklarıdır'' dedi.

Sultanbeyli Belediyesince Sultanbeyli Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Sultan II. Abdülhamid Sempozyumu''nda, vefatının 94. yıl dönümünde Sultan II. Abdülhamid'in hayatı, tahtta geçen 33 yılı ve bilinmeyen yönleri anlatıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sultan II. Abdülhamid'in bugün hala kullanılan birçok kurumun öncülüğünü yaptığını söyledi.

Bugün Cumhuriyet, aslında cennet mekan Abdülhamid Han'ın başardıklarının üzerine kurulmuştur.

Sultan II. Abdülhamid'in eğitim, tıp ve teknolojideki dehasının tartışılamayacak boyutlarda olduğunu belirten Keskin, ''Binlerce eğitim yuvası, ilk kız okulları, hukuk, ticaret, güzel sanatlar, maden ve tıp fakülteleri, Hicaz Demiryolu'yla başlayan demiryolları, Haydarpaşa Limanı, Galata Rıhtımı, Darülaceze, Posta Telgraf Teşkilatı, Emekli Sandığı, Şişli Etfal Hastanesi gibi yüzlerce yapı, Japonya'ya gönderilen robot gibi teknolojik yenilikler, modern ordu, donanma, ilk anayasa ve daha onlarca hizmeti biz Abdülhamid'e borçluyuz'' dedi.

Keskin, bugün sağlıkta, teknolojide, ulaşımda ve iletişimde Sultan II. Abdülhamid'in öncülüğünde başlatılan hizmetlerin devam ettirildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

''Gerçekleştirmeyi hayal ettiği projelerden olan ve bugün hayata geçirilen Boğaz köprüleri ve demiryolu projesinin, 1900'lü yıllarda Fransız bir mimar tarafından çizimleri mevcut. Bu denli ileri görüşlü, kalkınma ve hizmet esaslı bir dehayı örnek almak, başta yönetim kadrolarında olanların, ardından geleceğimiz olan gençlerin asli görevi bana göre. Meşhur Alman devlet adamı Prens Bismark, Osmanlı Devleti'nin ömrünü uzatan Padişah ile ilgili olarak, 'Dünyada 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamid Han'da, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünya siyasilerindedir' diyor. Sultan II. Abdülhamid Han'ın Türkiye'de, bu icraatları, ilmi zekası ile tanınması ve bilinmesi gerekiyor.''

''Cumhuriyet, Abdülhamid Han'ın başardıklarının üzerine kurulmuştur''
AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk de, Sultan II. Abdülhamid'i anlamanın sadece siyasetçilerin görevi olmadığını ifade ederek, Türkiye'de yaşayan herkesin Sultan II. Abdülhamid'i tanımak gibi bir yükümlülüğünün olduğunu söyledi.

Külünk, ''Sultan II. Abdülhamid'in, Türk tarihinin yenik sayfalarını akıl devrimiyle ayağa kaldıran ve yeniden varoluş çabasını gösteren bir güzel adam'' olduğunu kaydetti.

Sultan II. Abdülhamid'in padişahlığın ötesinde bir gönül ve muhabbet insanı olduğunu belirten Külünk, ''Liderin ve yöneticiliğin nasıl olması gerektiğini en güzel şekilde ifade eden bir güzel adam'' dedi.

Külünk, Sultan II. Abdülhamid'in Osmanlı Devleti'ni 33. yıl ayakta tutmayı başardığını ifade ederek, şunları söyledi:

''Ne yazık ki, bu ülke için en kritik adımları atmış Cihan Sultanı, sürgüne maruz kalarak Beylerbeyi Sarayı'nın bir köşesinde Boğaziçi'ni seyretmek zorunda kalmış ve Cumhuriyet tarihi boyunca adının anılması dahi yasaklanarak ismi unutturulmaya çalışılmış. Bu topraklarda tam 32 yıl evvel arkadaşlarımız, cennet mekan Abdülhamid Han hazretlerini anma toplantısının afişlerini astığı için polis tarafından gözaltına alınıp işkenceye tutulmuştur'' diye konuştu.

Külünk, Sultan II. Abdülhamid'in Anadolu topraklarını korumak için çalıştığını da dile getirerek, şöyle devam etti:

''Bunun için Batı tarafından uydurulmuş bir tarih safsatasıyla, Cumhuriyet tarihi boyunca baş başa bırakılmak istendik. Ama cennet mekanın ruhu o kadar güçlü o kadar büyüktü ki, o kendi evlatlarının, bir gün bu topraklarda yeniden onun rüyalarını gerçekleştireceğini biliyor, bu coğrafyada yeniden bir akıl devrimi gerçekleştirmek için, yenilgiyi galibiyete dönüştürmek yolunda büyük hizmetlere, büyük başarılara imza atacağından emin olarak Cağaloğlu'ndaki türbesinde rahatça yatıyor.

O bugünlerin geleceğinden emindi. Bugün Cumhuriyet, aslında cennet mekan Abdülhamid Han'ın başardıklarının üzerine kurulmuştur. Cumhuriyet projesinin miladı aslında Abdülhamid Han'ın 33 yıl boyunca başardıklarıdır. Dolayısıyla bugün geldiğimiz noktanın kilometre taşı da cennet mekan Abdülhamid Han Hazretleri'dir.''


Sicakgundem.comPuan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Politika

En Çok Okunan Haberler

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi :
Bu sayfa 0.06 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.